1915 Olaylarını ‘Soykırım’ Olarak Tanımaya Hazırlanan İsrail’e Türk Dışişlerinden Cevap

1915 Olaylarını ‘Soykırım’ Olarak Tanımaya Hazırlanan İsrail’e Türk Dışişlerinden Cevap
Mayıs 26 11:07 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Türk Dışişleri Bakanlığı, İsrail Parlamentosunun 1915 olaylarını soykırım olarak tanımak için meclis gündemine alması hakkında açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Öncelikle İsrail’in 1915 olaylarını Holokost ile aynı seviyeye koyması bizce kendisine zarar veriyor. 1915 olayları siyasi bir konu değildir, tarihi ve yasal bir konudur.”

İsrail Parlamentosu, Çarşamba günü 1915 olaylarının Ermenilere yönelik soykırım olduğunu kabul etmek için konuyu meclis gündemine taşımıştı.

Meretz Partisi Genel Başkanı Tamar Sandberg’ın parlamentoya sunduğu öneri, 120 milletvekilinden oturuma katılan 16’sının oyuyla kabul edildi.

Türkiye – İsrail ilişkileri, İsrail’in Filistinlilere yönelik soykırım uygulamaları, Mavi Marmara ve ABD elçiliğinin Kudüs’e taşınması gibi gelişmeler nedeniyle gergin.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy: “İsrail Parlamentosunda 1915 olayları konusuna gelince. Onu da her toplantıda bu konuda gelen sorularda dile getirmeye çalışıyorum. Öncelikle 1915 olayları siyasi değil, tarihi ve hukuki bir konu. Bir olayın soykırım olup olmadığına da ancak yetkili mahkemeler karar verebiliyor. Bizimle tarihi ve hukuki temelde masaya oturamayan bazı ülkeler konuyu siyasi olarak gündeme getirmeye çalışıyorlar. Aslında bu da bizim tezlerimizin ne kadar doğru olduğunu ortaya koyuyor. Şimdi İsrail’in böyle bir girişimde bulunması 1. Dünya Savaşı koşullarında hayatını kaybeden farklı millet ve dinlere mensup Osmanlı milletlerine de saygısızlık, bunların aralarında biliyorsunuz Yahudiler de var. Ayrıca İsrail’in 1915 olaylarıyla Holokost’u aynı kefeye koyması öncelikle kendine zarar verecektir diye düşünüyoruz.”

_________________________

İlgili Haber:

Dr. Hani Sibai: “Bir Büyük Yalan: Osmanlı’nın Ermeni Soykırımı” -DOSYA-

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: