28 Şubat Davasında Karar Açıklandı

28 Şubat Davasında Karar Açıklandı
Nisan 13 18:11 2018

28 Şubat sürecine ilişkin aralarında dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir’in de aralarında bulunduğu 103 sanığın darbe suçundan yargılandığı davada karar açıklandı. 68 sanık hakkında yapılan yargılama sonucunda yüklenen suçu işlediği sabit olmaması nedeniyle beraatine karar verildi. Beraat kararı verilenler arasında Engin Alan ve Erol Özkasnak da bulunuyor.

Ölüm nedeniyle 4 kişinin davası düştü. İsmail Hakkı Karadayı, Çevik Bir ve Çetin Doğan’ın da aralarında bulunduğu 21 sanık hakkında müebbet hapis cezası verildi. Ancak mahkeme, yaşları, sağlık durumları da dikkate alınarak haklarında yurt dışına çıkma yasağı ve imza karşılığında adli kontrol uygulanması kararını verdi.

Davada savcılık geçen Aralık ayında esasa ilişkin mütalaasını vererek, 60 sanığa ağırlaştırılmış hapis cezası talep etmişti. Davanın karar duruşması bugün Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesinde yapıldı.

Duruşmaya dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı katılmazken, dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir duruşmada hazır bulundu.

SON SÖZLERİ SORULDU

Duruşmada söz alan müşteki avukatları, sanıkların cezalandırılmasını talep ederken, tutuklanmalarını da istedi. Avukatların savunmalarının ardından, sanıkların son sözleri soruldu.

Emekli Orgeneral Çevik Bir son söz olarak daha önce yaptığı savunmalarının tekrarladığını söyledi. Sanıklardan Vural Avar da son söz olarak,  “Fetulahçı iki savcı tarafından hazırlanan iddianameyi sürdürmenizi reddediyorum. Beraatımı istiyorum” dedi.

Sanık Yıldırım Türker de “İddia edilen olmayan bir suç nedeniyle açılan davada asıl mağdur olarak bulunuyoruz. Ne ben ne de benim emrimdeki kişiler, hiç birimiz Türkiye cumhuriyeti kanunlarında yazılı bir suçun içinde bulunmadık” dedi.

28 Şubat Mağdurları Hala Tutuklu

İslami faaliyetleri sebebiyle 28 Şubat sürecinde dönemin cunta yargısı tarafından tutuklanan ve 20 yıldır adalet bekleyen Şahımerdan Sarı Hoca diğer birçok mağdur gibi hâlâ cezaevinde.

FETÖ’nün belki de en büyük mağduru olan isimlerin zindanlarda çürümeye terk edilmesi.

Mesela, gazete bayisinde bile satılan bir dergiyi dağıtması üzerinden yola çıkılarak “örgüt adına finans sağlamak”tan müebbet hapis cezası alan, 23 yıldır da Bolu Cezaevi’nde yatan Ethem Köylü… 

 

 

 

 

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: