3 Kıtadan 400 Terörist YPG Saflarında

3 Kıtadan 400 Terörist YPG Saflarında
Mart 01 17:25 2018

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) 11 Haziran 2015 tarihli raporunda, Avrupa, Avustralya, Amerika kıtalarından 400 teröristin “IŞİD ile mücadele” adı altında Rakka, Haseke ve Halep’e geçerek YPG saflarına katıldığı belirtildi.

Raporda ayrıca, Marksist Leninist Komünist Parti’nin (MLKP) Mayıs 2015’te Rasulayn kentinde ilk taburunu kurduğu ve çok sayıda yabancıyı saflarında topladığı vurgulandı. MLKP mensubu 8 kişinin Ayn el-Arab ve Haseke’de IŞİD ile çıkan çatışmalarda öldüğü ve bunlardan birinin Alman vatandaşı bir kadın olduğu ifade edildi.

YPG’li terörist, duvarlara İbranice yazı yazdı

Öte yandan, YPG bünyesinde “Rojava Aslanları” adıyla lanse edilen ve sadece yabancılardan oluşan bir terörist birlik bulunuyor. Aralarında ABD, Almanya, Avustralya ve İngiltere vatandaşlarının bulunduğu birliğe, genelde “gönüllü”lerden oluşsa da birçok paralı askerin de katıldığı biliniyor.

Çoğunluğu ABD vatandaşı olan yabancı uyruklu teröristlerle ilgili haberler de medyada sık sık yer aldı. Eski bir İsrail askerinin YPJ’ye katılması ile merkezi Ukrayna olan bir Yahudi tarikatı mensubunun bölgede terör örgütü YPG bünyesinde IŞİD’ten alınan yerlerdeki duvarlara İbranice yazı yazdığı bu haberlerle gündeme getirildi.

Öldürülen teröristler arasında Alman vatandaşı da bulunuyor

Çatışmalarda öldürülen yabancı uyruklu teröristler arasında “Dilsoz Bahar” kod adlı Alman vatandaşı Kevin Jochim’in bulunduğu da uluslararası kamuoyuna yansıdı. Alman güvenlik birimlerinden edinilen bilgiye göre, Jochim’in Almanya’da aşırı sol örgüt bağlantısı tespit edildi.

Yine Almanya’dan, Marksist-Leninist örgüt üyesi İvana Hoffmann, “Avaşin Tekoşin Güneş” kod adıyla YPJ saflarında yer aldı.

Teröristlerin safında çatışmaya girip öldürülenler arasında, Ashley Johnson ve Reece Harding (Avustralya), Keith Broomfield (ABD) ve Yunan asıllı Konstandinos Scurfield (İngiltere) de bulunuyor.

Eski ABD ordu mensupları YPG saflarında

Yapılan bir araştırmaya göre, YPG’ye katılan ABD vatandaşlarının büyük bir kısmı, eski ABD ordu mensuplarından oluşuyor. Buna göre, YPG saflarında yer alan ABD’lilerin yüzde 68’i daha önce ABD ordusunda faaliyet gösterdi.

Bu detay, ABD uyruklu uyruklu teröristlerin savaş eğitimine ilişkin fikir vermesi açısından önem taşısa da YPG saflarındaki yabancı uyruklu teröristlerin büyük çoğunluğunun neredeyse hiç savaş tecrübesi olmadan sahaya yönlendirildiği kaydediliyor.

ABD medyasında yabancı uyruklu teröristler

Afrin’de YPG’ye katılan yabancılarla ilgili olarak ABD merkezli CNN televizyonu ve New York Times gazetesinde 24 ve 27 Ocak 2018’de yayımlanan haberlerde Fransa, Britanya, Amerika ve Çin dahil olmak üzere dünyanın birçok yerinden gelip Suriye’de YPG saflarına katılanlar için “yabancı savaşçı” ifadesi kullanıldı.

Yabancı teröristlerin “milis” olarak da adlandırıldığı aynı haberlerde bu kişilerin internet üzerinden bir YPG temsilcisi ile iletişime geçtiği, şifreli yazışmalar aracılığıyla bu iletişimi sürdürdüğü, Suriye’deki bölgeye geçişin planlandığı ve bu geçişin genellikle Irak’ın kuzeyinden yapıldığı aktarıldı. Bu haberlerde YPG’nin sözde sözcüsü Nuri Mahmud’un kesin bir sayı vermese de örgüt bünyesinde “düzinelerce”, YPG’nin Afrin’deki bir başka sözde sözcüsü Brusk Hasaka’nın ise ABD’li, İngiliz, Japon, Cezayirli ve Çinlilerin de aralarında bulunduğu 150 yabancının yer aldığına ilişkin açıklamaları kaydedildi.

YPG’nin sözde dış ilişkilerinden sorumlu bir koordinatörü ise geçen Aralık ayında CNN’e 2014’ten bu yana yaklaşık 300 yabancı teröristin silahlı, 500 yabancı teröristin de sivil görevlerde yer almak üzere terör örgütü saflarına katıldığını açıkladı.

Akıl sağlığı sorunları raporlarda vurgulandı

Öte yandan, çok sayıda Batılı medya kuruluşunca, PYD/YPG’ye katılan yabancı uyruklu teröristler ile yapılan röportajlar da dikkati çekti.

Bu röportajlarda yabancı uyruklu teröristlerin bir kısmının eğitim hayatında başarısız, toplum hayatında yer bulamamış kişiler olduğu, Marksist-Leninist sol gruplarla etkileşim içinde oldukları, örgüte katılımlarının ardından bir veya bir buçuk aylık eğitimlere tabi tutuldukları, bu süreçte silah eğitiminin yanı sıra Kürtçe, tarih, ideoloji ve siyaset dersleri aldıkları, bulundukları bölgelerde hemen her yerde teröristbaşı Öcalan’ın posterlerinin asılı olduğunu belirttikleri aktarıldı.

İngiltere merkezli Henry Jackson Cemiyeti’nin bir raporunda ise bazı Batılıların ideolojik nedenlerle YPG’ye katıldıkları, bazılarının ise para için veya insan öldürme isteklerini tatmin etmek amacıyla bu yönde bir karar aldıkları belirtilerek bu kişilerin ciddi akıl sağlığı sorunlarının olduğuna dikkat çekildi.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
YPG
  Kategoriler: