7 ABD Valisi Nobel Barış Ödülü İçin Trump’a Desteğini Açıkladı

7 ABD Valisi Nobel Barış Ödülü İçin Trump’a Desteğini Açıkladı
Mayıs 16 10:33 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Güney Carolina Valisi Henry McMaster ve bir grup vali ile birlikte Trump’ın “Kore yarımadasına barış getirme çabaları” nedeniyle Nobel Barış Ödülü’ne adaylığını destekledi.

Bu hafta yapılan açıklamada Norveçli Nobel Komitesi başkanı Berit Reiss-Andersen, McMaster ve altı yönetici Trump’ın “nükleerleşmeye karşı güçlü duruşunun, bire bir Pyongyang’la bir araya gelme isteğiyle birleştiğini” duyurdu.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’la tarihi zirve hazırlıklarının ortasında Trump’ı ödül için aday gösteren 18 ABD’li Cumhuriyetçi’den bir mektup verildi.

Ulusal Cumhuriyetçi Senato Komitesi de, listeye adlarını ekleyerek “Nobel Barış Ödülü’nü kazandıracak Trump’ı aday gösterme” ye destek veren bir e-posta göndererek bu fikri destekledi.

Kurumun web sitesine göre, valiler resmi olarak Nobel adaylığı yapabilecek kişiler arasında olamıyor.

McMaster, 2016 başkanlık seçiminde Trump taraftarıydı ve Güney Carolina’da resmen destekliyordu.

Valilerin mektubuna diğer imza atanlar arasında Guam Valisi Eddie Baza Calvo; Mississippi Valisi Phil Bryant; Kansas Valisi Jeff Colyer; Alabama Valisi Kay Ivey; Batı Virginia Valisi Jim Justice; ve Maine Valisi Paul LePage de var.

Valilerin mektubu, Güney Kore’nin Yonhap Haber Ajansı tarafından aktarılan Kuzey Kore’nin ABD ile Güney Kore arasındaki devam eden askeri tatbikatlar nedeniyle iki ülke arasında planlanan üst düzey bir toplantıyı iptal ettiğine dair raporlar sonrası geldi.

Toplantıda, sınır gerginliğini azaltmaya ve Kore Savaşı ile ayrılan aileler arasında yeniden bir araya gelmeyi amaçlayan askeri ve Kızılhaç görüşmelerinin kurulmasını görüşmek üzere bir sınır kasabası köyünde Çarşamba günü yapılması planlanıyor.

Yonhap ayrıca, Kuzey Kore’nin Kore Merkez Haber Ajansı’nın yaptığı açıklamada, Pyongyang’ın önümüzdeki ayın Kim ve Trump arasındaki zirvenin planlandığı gibi gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceğini sorguladığını söyledi.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: