AB, ABD’ye Sert Misillemede Bulunacak

AB, ABD’ye Sert Misillemede Bulunacak
Haziran 01 02:00 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Avrupa Komisyonu Başkanı, ABD’nin Kanada, Meksika ve AB’den gelen çelik ve alüminyum ithalatına ilişkin ek vergi tarifelerini açıkladıktan sonra “karşı dengeleme tedbirleri” uygulayacağını söyledi.

Cuma günü gece yarısından itibaren geçerli olacak ek vergi tarifelerinde ABD’nin en önemli müttefikleri için muafiyete son verilecek.

Çelik ithalatında yüzde 25’lik bir tarife ve alüminyum ithalatında yüzde 10’luk bir ek vergi tarifesi var.

Avrupa Komisyonu başkanı Jean-Claude Juncker, Bürükselde’ki konuşmasında misilleme yaptırımları hakkında açıklama yapacağını söyledi.

Juncker “Bu dünya ticareti için kötü bir gündü, önümüzdeki saatlerde karşı tedbirleri açıklayacağız” dedi.

“Bir ülkenin dünya ticareti söz konusu olduğunda tek taraflı önlemler koyması kesinlikle kabul edilemez” diye ekledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB’nin yanıtının “akıllı, kararlı ve ortak” olacağını belirterek, tarifelerin DTÖ kurallarına aykırı olduğunu da sözlerine ekledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, tarifelere karşı “yasadışı” ve “yanlış” diyerek sert bir şekilde açıklamada bulundu.

Avrupa Parlamentosu’nun lideri Manfred Weber Twitter’da, Avrupa’nın “seçim yapma” ve kendini savunma durumunda olduğunu söyledi.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau  “tamamen kabul edilemez” olarak nitelendirdi. Basın toplantısında “Bir anlamda sağduyunun geçerli olacağına inanmalıyız” dedi.

Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, ABD çelik, alüminyum, viski ve portakal suyu da dahil olmak üzere diğer ABD ihracatlarına karşı 12.8 milyar dolarlık misilleme tedbirleri vaat etti.

Freeland, Kanada’nın ABD’nin hem DTÖ hem de NAFTA kuralları uyarınca hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Açıklamayı yapan Wilbur Ross’la  yapılan röportajda, herhangi bir misilleme önleminin ABD ekonomisi üzerinde fazla bir etkiye sahip olmayacağını ifade etti.

Meksika Ekonomi Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, domuz eti, elma, üzüm, peynir ve yassı çelik de dahil olmak üzere ABD ithalatına ilişkin misilleme tarifeleri ilan edildi.

Dışişleri Bakanı Luis Videgaray Caso, Meksika’nın “adaletsiz” tarife tedbirlerine rağmen NAFTA müzakerelerine bağlı olduğunu, ancak hareketin devam eden NAFTA müzakerelerini nasıl etkileyeceğinin belirsiz olduğunu söyledi.

ABD Ticaret Bakanlığı’na göre, Brezilya, Arjantin ve Avustralya, gümrük vergisinden kaçınmak için ABD’ye çelik sevkiyatlarını sınırlandırmayı kabul etti. Japonya’dan ithalatta tarifeler devam edecek.

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) lideri Christine Lagarde, en fakirlerin ticaret krizlerinden en çok etkileneceğini söyledi.

AB Amerikan Ticaret Odası’nın CEO’su Susan Danger, Avrupa’da yerleşik ABD şirketlerinin bu harekete karşı olduklarını ve olası misilleme önlemlerinin etkisi konusunda “çok endişelendiklerini” söyledi.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: