AB, Mısır’ın Tutuklama Dalgasını Kınadı

AB, Mısır’ın Tutuklama Dalgasını Kınadı
Mayıs 31 16:55 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Avrupa Birliği, Mısır makamlarını bu yıl başlarında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinden bu yana tutuklananlar hakkında Kahire’ye öfkeli bir tepki vermişti.

AB’nin diplomatik kolu olan Avrupa Dış Eylem Servisi, Çarşamba günkü eleştirilerini bir bildiriyle yayınladı.

Bildiride, “İstikrar ve güvenlik yalnızca insan haklarına ve temel özgürlüklere olan saygısı ile elde edilebilir” denildi.

“Mısır’daki insan hakları savunucularının, aktivistlerinin ve blog yazarlarının tutuklanmalarının artması bu nedenle endişe verici bir gelişme” diye eklendi.

Geçen hafta başlarında, Mısır askeri mahkemesi gazeteci ve araştırmacı İsmail Alexandrani’yi 10 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Mısır dışişleri bakanlığı sözcüsü Çarşamba günü yapılan eleştirilere, herhangi bir yanlış anlaşılmayı kabul etmediği bir açıklamada bulundu.

Ahmed Abu Zeid, “Mısır’da hiç kimse, insan hakları alanındaki faaliyetlerinden dolayı ya da Mısır hükumetini eleştirmekten ötürü de tutuklanmadı ya da yargılanmadı” dedi.

Uluslararası Af Örgütü, yakın tarihli tutuklamaları “Mısır’ın ifade özgürlüğü üzerindeki baskısında yeni bir düşüş” olarak nitelendirdi.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: