ABD 500 Bin Bilgisayara Hükmeden Rus Casusların Alanını Ele Geçirdi

ABD 500 Bin Bilgisayara Hükmeden Rus Casusların Alanını Ele Geçirdi
Mayıs 24 12:12 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

ABD Adalet Bakanlığı yaptığı açıklamada, Rus istihbaratına bağlı olduğuna inanılan hackerlar tarafından kontrol edilen, yarım milyondan fazla ev ve ofis ağı yönlendiricisinin tehlikeli bir bot-netini yöneten bir internet alanı ele geçirdiğini söyledi.

Atılan adım, bilgisayar korsanlarının bilgisayarların kontrolünü ele geçirebilmelerine ve kolayca veri çalmalarına izin verebilecek küçük ve orta ölçekli bilgisayar ağlarına derinlemesine yerleştirilmiş bir operasyonu amaçlıyordu.

Adalet Bakanlığı, “VPNFilter” botnet’inin APT28, Pawn Storm, Sandworm, Fancy Bear ve Sofacy Group adında bir Hacking grubu tarafından kurulduğunu söyledi.

Grup, birçok hükumet, enerji şebekeleri, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Dünya Ajansı ve diğer organlardan kilit altyapı sektörlerine yönelik siber saldırılardan sorumlu tutuluyor.

ABD istihbarat teşkilatları ayrıca, 2016 ABD başkanlık seçimleri sırasında Demokrat Partinin bilgilerinin açığa çıkarılmasına yönelik operasyonda yer aldığını ve Ukrayna’da bir dizi bilgisayar ağı kesintisi oluşturduğunu söyledi.

Adalet Bakanlığı mahkeme başvurusunda “Siber güvenlik araştırmacılarına göre, Sofya Grubu, Rusya kaynaklı olduğuna inanılan bir siber-casusluk grubudur” dedi.

“2007’den bu yana faaliyet gösteren grubun genellikle çeşitli araçlar ile hükumeti, askeri, güvenlik örgütlerini ve diğer istihbarat değerlerini hedef aldığı biliniyor” dedi.

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: