ABD Askerlerini Öldürmekle Suçlanan Türk İade Edilmeyecek

ABD Askerlerini Öldürmekle Suçlanan Türk İade Edilmeyecek
Şubat 07 22:12 2019

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

ABD’de terör suçlamasıyla ilgili olarak aranan bir Türk erkeğin iade talebi, Alman yasalarına göre başka bir seçenek olmadığı için reddedildi.

Afganistan ile Pakistan arasındaki sınır boyunca ABD askeri kuvvetlerine yaklaşık 10 yıl önce yapılan saldırılara  katılmakla suçlanan Adem Yılmaz, 2010’da Almanya’da ‘terör örgütüne üye olmaktan’ mahkum edildi.

Frankfurt eyalet mahkeme sözcüsü Gundula Fehns-Boeer Associated Press’e verdiği demeçte, ABD’de terör suçlamasıyla ilgili olarak yargılanması için iade edilmesinin Alman yasalarına göre çifte tehlikeye yol açacağını söyledi.

İçişleri Bakanlığı sözcüsü Marcus Gerngross Alman yasalarını ihlal eden yabancı bir vatandaşın sınır dışı edilmesi için “olağandışı bir şey olmadığını” söyledi ve karar Amerikalı yetkilileri kızdırdı.

Amerikalı yetkililer, Frankfurt mahkemesinin kararı üzerinde çalışarak Pazartesi günü ek güvence verdi.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan, Amerikan hoşnutsuzluğunu ifade etmek için Washington’da bulunan Dışişleri Bakanı Heiko Maas’la bir araya geldi.

Yılmaz, Afganistan-Pakistan sınırındaki saldırılara katılma iddialarına ek olarak, 2008 yılında Afganistan’da iki Amerikan askerini öldüren ve en az 11 kişinin yaralandığı bir canlı bomba saldırısında yer alan bir adama askeri eğitim konusunda öneri ve talimatlar vermekle suçlandı.

ABD’nin Almanya Büyükelçisi Richard Grenell Perşembe günü attığı tweette, “Adem Yılmaz, ABD’nin istihbarat üyelerinin ölümünden sorumlu” dedi.

Grenell, “Onu ABD’ye iade etmekteki başarısızlık, İade Anlaşmamızın şartlarını ve ruhunu ihlal ediyor” dedi.

Yılmaz aleyhindeki suçlama, terör örgütüne maddi destek sağlama ve askeri eğitim verme ve yataklık suçlamalarını içeriyor.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: