ABD, Bin Ladin’e Karşı CIA İle İşbirliği Yapan Doktor İçin Devrede

ABD, Bin Ladin’e Karşı CIA İle İşbirliği Yapan Doktor İçin Devrede
Mayıs 30 11:27 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri ABD, Pakistan’lı makamlarla görüşerek Dr. Şakil Afridi’nin hapishaneden salıverilmesi için girişimde bulunduklarını söyledi.

Dr. Şakil Afridi, CIA ile birlikte yürüttüğü ‘çocuk aşısı programıyla’ Pakistan’daki tüm evlere girip DNA örneklerinin toplanmasıyla Usame Bin Ladin’in yakalanması için ABD’li yetkililere yardım etmişti.

Pakistan ise Dr. Afridi’yi ‘teröristlerle bağlantılı’ olduğu gerekçesiyle 33 yıl hapse mahkum etmişti. ABD’liler Dr. Afidi’nin mahkumiyetini ‘adaletsiz ve mesnetsiz’ olarak niteliyor.

Pakistan kulislerinde İslamabad Yönetiminin Dr. Şakil Afridi’yi serbest bırakacağı konuşuluyor. Suudi Arabistan Devlet Haber Ajansına konuşan Pakistanlı bir yetkili, görüşmeleri doğruladı.

Yetkiliye göre iki ülke Molla Fazlullah’ın yakalanmasına karşılık Dr. Şakil Afridi’yi serbest bırakma planı üzerinde görüşmeler yapıyor.

Son görüşme Nisan ayında gerçekleşmiş.

Tahriki Taliban Pakistan grubunun lideri Molla Fazlullah, İslamabad Hükumetinin en çok arananlar listesinin ilk sırasında.

Veziristan merkezli Tahriki Taliban grubu, Pakistan’ın başkent İslamabad da dahil olmak üzere birçok kentinde Hükumet Yetkililerini ve kolluk kuvvetlerini hedef alan saldırılar düzenliyor.

Pakistan eski Başbakanı Pervez Müşerref Dr. Şakil Afridi’nin serbest bırakılması için aracılık ederken suikastle öldürülen eski Başbakan Ziyaul Hak’ın oğlu İcazul Hak, Afridi’nin Pakistan’ın bağımsızlığına karşı davrandığı gerekçesiyle bırakılmaması gerektiğini savundu.

Eski Başbakan Ziyaul Hak, Pakistan’da açtığı medreselerle Taliban Hareketinin en büyük destekçilerinden biri olarak tanınıyordu. Ülkede İslamı kurallara göre yeni bir yönetim kurmaya hazırlanan Ziyaul Hak, suikastle öldürülmüştü.

___________________

İlgili Haber:

Molla Fazlullah’tan İslam Ümmetine Sesleniş

ABD Güvenliğini Tehdit Eden Liderler İçin: 3-5 Milyon Dolar Ödül

Tahriki Taliban Liderinin Oğlu ABD Drone Saldırısında Hayatını Kaybetti

Kendi Dilinden Cihat Yanlılarının İnanç Esasları

‘Şeriat Uygulamak İsteyen Herkes, Bunun Cihat Olmadan İmkansız Olduğunu Bilsin’

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: