”ABD Bir Devlet Adamını, Biz İse Dostumuzu Kaybettik”

”ABD Bir Devlet Adamını, Biz İse Dostumuzu Kaybettik”
Aralık 06 13:45 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil El Cubeyr, Amerika Birleşik Devletleri ABD eski başkanı George H.W. Bush için taziye mesajı yayınladı.

Adil Cubeyr, resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ‘Başkan George HW Bush ailesine taziyelerimizi sunarız, ABD bir devlet adamını kaybederken biz de bir dostu kaybettik. Onun başkanlığı sürecinde Soğuk Savaş sona erdi, Almanya tekrar birleşti, Kuveyt, acımasız işgalden özgürleştirildi, Madrid barış süreci başladı ve O milleti için çok şey yaptı’ dedi.

Suudi Dışişleri Bakanının saydıklarına ek olarak ABD, George H. W. Bush liderliğinde referanslarını Tevrat’tan alan ‘Çöl Fırtınası Harekatı’ olarak adlandırılan Körfez Savaşına (Irak işgaline), Panama işgaline, 26 Haziran 1990’da Amerikan halkına yeni vergiler getirilmesine, Kasım 1990’da Suudi Arabistan’daki Amerikan askerlerinin 400.000’e çıkarılmasına, aynı ay CFE Anlaşmasıyla Avrupaya yeni silahlar konuşlandırılmasına, 1992 yılında da Somali’ye asker çıkarılmasına imza atmıştı.

Pazartesi sabah erken saatlerde Suudi Kral Selman ve Veliaht Prens Muhammed Bin Selman da eski ABD Başkanı Bush için taziyelerini sunmuştu.

1989’da ABD’nin 41. Başkanı olarak göreve başlayan George H W Bush, Cuma günü 94 yaşındayken öldü.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: