ABD, El Şebab Hareketine Yönelik Saldırılarını Sürdürüyor

ABD, El Şebab Hareketine Yönelik Saldırılarını Sürdürüyor
Ekim 03 09:06 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri ABD Hava Kuvvetleri, El Kaide’ye yönelik saldırılarını sürdürüyor. ABD Afrika Komutanlığı AFRICOM tarafından dün yapılan açıklamada Somali’de örgüt üyelerinin hedef alındığı belirtildi.

El Kaide’nin Doğu Afrika kolu El Şabab Hareketine yönelik hava saldırısının Kismayo’nun 40 kilometre kuzeydoğusunda gerçekleştirildiği bildirildi.

Saldırı, ABD destekli Somali Hükumetine bağlı güçlerin Cemime Kasabasını El Şebab Hareketinden ele geçirmesinden bir gün sonra düzenlendi.

AFRICOM tarafından yayınlanan bildiride, saldırıda sivil kayıp yaşanmadığı vurgulandı.

ABD’nin Somali’de düzenlediği hava saldırılarında daha önce aralarında çiftçiler ve yerel halkın da bulunduğu çok sayıda sivil kayıp yaşanmıştı.

ABD geçen ay, Somali’de bir medreseyi bombalayarak Kuran eğitimi gören çocukları katletmişti. Amerikan uçakları, Nisan ayında da Afganistan’daki bir medreseyi mezuniyet gününde bombalamış ve çocuk yaştaki 100’ün üzerinde Kuran Hafızını öldürmüştü.

ABD, 2018 yılının başından bu yana El Şebab Hareketine yönelik 24 hava saldırısı gerçekleştirdi.

ABD’nin Somali ve Yemen başta olmak üzere İslam ülkelerindeki saldırıları Donald Trump’ın göreve gelmesinin ardından rekor düzeyde artış gösterdi.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: