ABD, Eylül Ayı Boyunca Afganistan, Suriye ve Irak’a Binlerce Bomba Attı

ABD, Eylül Ayı Boyunca Afganistan, Suriye ve Irak’a Binlerce Bomba Attı
Ekim 11 18:36 2017

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri ABD Merkez Komutanlığınca yapılan açıklamaya göre Trump Yönetimi, Eylül ayı boyunca Afganistan’a 751 hava saldırısı düzenledi. Bombaların hedefi İslam Emirliği Taliban Hareketi ve IŞİD.

Ağustos ayına göre yüzde 50 artış oranıyla Eylül ayı boyunca Afganistan’a atılan 751 bomba, son 7 yılın en yüksek seviyesi olarak kaydedildi.

Afganistan’a yönelik hava saldırıları, Başkan Donald Trump’ın ‘aşırı grupların daha proaktif hedef alınması stratejisi’ kapsamında gelişti.

2010 yılından bu yana Afganistan’a bir ayda atılan bomba sayısı Ağustos 2012’de en yüksek seviyede 589 olarak kaydedilmişti.

ABD Merkez Komutanlığının konuya ilişkin açıklamasında ‘bu artış Başkanın Afgan halkının güvenlik ve istikrarını tehdit eden gruplara yönelik daha engelleyici saldırılar stratejisi nedeniyle olmuş olabilir’ denildi.

Raporda ayrıca söz konusu grupların bombalanması için Bagram Üssünde bulunan 6 F-16 savaş uçağının yeni B-52 uçaklarıyla iki katına çıkarıldığı da ifade edildi.

Aynı raporda IŞİD karşıtı koalisyonun kampanyası kapsamında Eylül ayı boyunca Irak ve Suriye’ye atılan bombalara ilişkin veriler de yer aldı.

Eylül ayı boyunca 3.500 bomba atan ABD öncülüğündeki Hava Kuvvetlerinin Ağustos ayında 5.075 hava saldırısı düzenlediği bildirildi.

Yukarıda yer alan veriler Birleşik Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından üstlenilen saldırılara ait, The Hill gibi bazı kuruluşlar gerçek rakamların daha fazla olduğunu söylüyor.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: