ABD, F-35 Eğitimi İçin Yeni Türk Pilotlarını Kabul Etmeyi Durdurdu

ABD, F-35 Eğitimi İçin Yeni Türk Pilotlarını Kabul Etmeyi Durdurdu
Haziran 07 09:31 2019

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Reuters’in yetkililere dayandırdığı habere göre, ABD’nin daha önce Türkiye’yle anlaşmış olduğu ABD merkezli F-35 savaş uçağı eğitim programına yeni Türk pilotları kabul etmeyi durdurma kararı aldığını belirtti.

Reuters ismini açıklamadığı iki ABD yetkilisinden aldığı bilgide, F-35 jet eğitimine ilişkin kararı açıklayarak sürecin Ankara’ya bağlı olduğunu belirtti.

ABD yetkilileri, kararın yalnızca yaklaşmakta olan Türk pilotları eğitimi ve bakım ekipleri için geçerli olduğunu söyledi.

Türk pilotlarının ve bakım ekiplerinin Arizona’daki Luke Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki eğitimlerini durdurma konusunda resmi bir karar alınmadı.

Reuters’e göre, Türkiye planlarını değiştirirse kararın geri alınma olasılığı da açık.

Amerikan ordusuna göre, dört Türk pilot Arizona’daki Luke Hava Kuvvetleri Üssü’nde eğitim görüyor. İki ek Türk pilotu ABD üssünde eğitmen olarak çalışıyor. Bu altı Türk subayının ötesinde, üssünde eğitim görmekte olan ek 20 Türk uçak bakım personeli var.

Bu arada, Avrupa ve NATO Politikaları Savunma Sekreteri Yardımcısı Vekili Andrew Winternitz Perşembe günü yaptığı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri hem S-400’ü hem de F-35’i satın alması halinde, Rus savunma sistemini daha etkili bir şekilde kullanmaya çalışabileceğini söyledi.

ABD’nin NATO Büyükelçisi Kay Bailey Hutchison, Türkiye’nin S-400’ü satın alma planlarını iptal etmesi gerektiğini söyledi.

Ancak, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, anlaşmayı sürdürmeye kararlı.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: