ABD İçin Suriye’de Yeni Süreç: Yerel Güçlere Geçiş

ABD İçin Suriye’de Yeni Süreç: Yerel Güçlere Geçiş
Nisan 05 07:50 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri ABD Başkanı Donald Trump’ın Amerikalı askerlerin Suriye’den çekilmesini öngören sözlerinin ardından Beyaz Saray Sözcülüğü de konuya ilişkin bir açıklama yaptı.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders ‘amacımız IŞİD’i bitirmekti, bu yolda önemli ilerleme sağladık. Bu nedenle artık orada asker bulundurmamıza gerek yok’ dedi.

Sözcü Sanders, basın mensuplarıyla buluşmasında Başkan Donald Trump’ın Suriye’deki önceliğinin IŞİD’le mücadele olduğunu hatırlattı.

Beyaz Saray’a göre IŞİD’le mücadelede sona gelindiği için Suriye’de asker bulundurmanın gereği kalmadı.

Beyaz Saray Sözcüsü Sanders, ‘şu anda yerel güçlere geçiş sürecine odaklanmak istiyoruz’ dedi.

Washington Hükumetinin Suriye savaşının başından bu yana net bir politika belirleyememiş olması, Rusya’nın bölgedeki etkinliğini artırdı.

Çekilme takvimine ilişkin açıklama yapılamayacağını belirten Sözcü Sanders, sürecin kendi dinamikleriyle işleyeceğini kaydetti.

Öte yandan Sanders geri çekilme süreciyle ilgili ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) yetkili olacağını ifade etti ve konunun Trump ile Pentagon arasında görüşülmeye devam ettiğini bildirdi.

Donald Trump, Suriye’den çekilme kararını bildirdikten sonra Suudi Arabistan kalmamızı istiyorsa masrafları karşılamayı kabul etsin demişti.

Trump önceki gün Beyaz Saray’da düzenlenen Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısında Amerikan askerlerinin bir sürede Suriye’de kalmasını kabul ettiğini duyurdu.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: