ABD, INF Antlaşması İle Yasaklanan Füzeleri Üretmeye Başladı

ABD, INF Antlaşması İle Yasaklanan Füzeleri Üretmeye Başladı
Mart 13 21:38 2019

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü Teğmen Michelle Baldanza, Havacılık Haftası ve Uzay Teknolojisi toplantısında yaptığı açıklamada, Pentagon’un yeni bir seyir füzesi (GLCM) üretme çalışmalarına başlayacağını söyledi.

Füze daha önce ABD ile Rusya arasındaki askıya alınan INF Antlaşması uyarınca yasaklanmıştı.

Ayrıca Pentagon’un çalışmasının sadece nükleer silahlar hariç geleneksel GLCM teknolojisini kapsadığını söyledi.

INF Antlaşması, nükleer savaş korkularını yatıştırmak için 1987’de ABD ile SSCB arasında imzalandı.

Trump yönetimi Rusya’yı anlaşmaya uymaya zorlamak için “azami baskı” kampanyası başlatırken, Kremlin de ihlalin oluşmadığını belirtti.

Rusya ayrıca, Washington’un reddettiği yasaklı füzeler üzerinde çalışmakla defalarca suçlandı.

ABD, yeni bir Rus seyir füzesinin anlaşmayı ihlal ettiğini iddia ediyor. Füze, Novator 9M729, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü tarafından SSC-8 olarak biliniyor.

Washington’daki bir konferansta konuşan Rus ABD Büyükelçisi Anatoly Antonov, füze anlaşmasın ihlal ettikleri iddiasını reddetti.

Rus ordusunun füze ve topçu birlikleri başkanı füzenin azami menzilinin anlaşmanın alt sınırının gerisinde kaldığını söyledi.

Bu arada BM hem ABD’yi hem de Rusya’yı anlaşmayı korumaya çağırmaya devam etti, aksi taktirde dünyanın daha tehlikeli bir yer haline gelmesinden endişe ediliyor.

Moskova defalarca sınırına yakın NATO askeri birikiminin artmasının bir çatışmaya yol açma riskini tetiklediği konusunda uyarıyor.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: