ABD: IŞİD’lilere Patlayıcı Ve Zehir Yapımını Öğreten İsrail Uyruklu Kadın Tutuklandı

ABD: IŞİD’lilere Patlayıcı Ve Zehir Yapımını Öğreten İsrail Uyruklu Kadın Tutuklandı
Haziran 14 11:16 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri ABD’li yetkililer, IŞİD’lileri patlayıcı ve zehir üretiminde eğiten ve Wisconsin’de yaşayan İsrail uyruklu bir kadının tutuklandığını duyurdu.

İsrail uyruklu kadının potansiyel eylem şüphelisi IŞİD’lilere risinden zehir yapma ve bomba yapımını anlatan kitaplar öğrettiği açıklandı.

Adalet Bakanlığı Vehibe İssa Dais adındaki kadını IŞİD’e maddi destek sağladığı gerekçesiyle yargıladı.

Wisconsin’de yaşayan Vehibe İssa Dais, 45 yaşında ve eşinden ayrılmış.

Vehibe İssa Dais, son altı ay içinde ‘aşırı bir grubu desteklemek’ suçundan tutuklanan ilk kişi oldu.

1992’den bu yana legal oturum iznine sahip Vehibe İssa Dais, başkalarından çalınan hesaplar da dahil çok sayıda sosyal medya hesabı kullanıyordu.

Savcılık tarafından yöneltilen suçlamaya göre Vehibe İssa Dais, kullandığı sosyal medya hesaplarıyla IŞİD’e yönlendiriyor ve yeni üyeler temin ediyordu.

İddianamede şu ifadeler yer aldı: “Kendisi, IŞİD destekçilerine saldırılarda yardımda bulunmak için bomba, biyolojik silah ve intihar yelekleri yapımını gösteren kitaplar bulunduruyordu.”

Savcılık, Vehibe İssa Dais’in bir kişiyi risin zehri üreterek hükumetin su rezervlerine dökmeye yönlendirdiğini kaydetti.

Vehibe İssa Dais ayrıca sokak festivallerini ve diğer yaz etkinliklerini hedef alan saldırılar için teşvik etmekle suçlandı.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: