ABD Libya’da Trump Dönemindeki İlk IŞİD Operasyonunu Düzenledi

ABD Libya’da Trump Dönemindeki İlk IŞİD Operasyonunu Düzenledi
Eylül 25 08:58 2017

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri ABD Ordusu, IŞİD’in Libya koluna düzenlenen saldırıda 17 IŞİD üyesinin öldürüldüğünü duyurdu.

Açıklamada ABD Hava Kuvvetleri tarafından Libya’daki çöl kampına yönelik düzenlenen 6 saldırıda 17 IŞİD’linin öldürüldüğü ve 3 aracın da imha edildiği belirtildi.

Çöl kampına yönelik saldırı, Donald Trump’ın Başkanlık görevine gelmesinden bu yana Libya’da IŞİD’i hedef alan ilk operasyon oldu.

ABD Afrika Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada saldırı tarihi Cuma günü olarak bildirildi.

Açıklamada ayrıca hedef alınan Sirte’nin 240 kilometre güney doğusundaki kampın IŞİD’li savaşçıların ülkeye giriş-çıkışlarının kontrolü için ve silah deposu olarak kullanıldığı ifade edildi.

ABD Afrika Komutanlığı şunları söyledi: “IŞİD ve El Kaide, Libya’nın hükumet bulunmayan bölgelerinde terör saldırılarını planlamak, teşvik etmek ve yönetmek için barınak edinmiştir.”

Reuters, isminin açıklanmasını istemeyen ABD’li bir yetkiliden saldırıların silahlı insansız hava araçları tarafından düzenlendiğini aktardı.

Libya’da IŞİD’i hedef alan son saldırı Donald Trump’un göreve gelmesinden bir gün önce, 19 Ocak’ta düzenlenmişti.

19 Ocak saldırısında Avrupa’da eylem yapma hazırlığında olduğu iddia edilen 80 cihat yanlısı öldürülmüştü.

ABD Afrika Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada saldırının Hafter öncülüğünde kurulan Libya Hükumeti ile koordineli düzenlendiği ifade edildi.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: