ABD, Orta Doğu’ya 120.000 Asker Göndermeyi Planlıyor

ABD, Orta Doğu’ya 120.000 Asker Göndermeyi Planlıyor
Mayıs 14 15:26 2019

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

New York Times NYT, Pentagon’un İran’ın nükleer silah geliştirmeyi hızlandırması veya ABD güçlerine saldırması ihtimaline kaşı Orta Doğu’ya 120.000 asker göndermeyi planladığını söyledi.

Beyaz Saray güvenlik danışmanı John Bolton liderliğindeki bir grup tarafından planın yapıldığı belirtildi.

NYT, ABD başkanı Donald Trump’ın Orta Doğu’ya çok fazla Amerikan askeri gönderip göndermeyeceği konusunda kararsız olduğunu açıkladı

Gücün büyüklüğünün, Irak’taki 2003 işgali ile aynı sayıda olduğu için brifingine katılan birçok katılımcıyı şok ettiği söyleniyor.

Ancak İran’a karşı net bir askeri operasyon öngörülmüyor.

Gazete, Başkan Trump’ın asker sayısı veya planın diğer detayları hakkında bilgilendirilip bilgilendirilmediğinin bilinmediğini belirtirken; Trump’ın ‘İran’da bir rejim değişikliği arıyor musunuz?’ sorusuna karşılık ”İran’da neler olacağını göreceğiz. Bir şey yapmaya kalkarlarsa bu çok büyük bir hata olur” yanıtını hatırlattı.

Son zamanlarda bölgede gerginlikler yaşandı, Washington son zamanlarda İran’ın Suriye ve Irak’taki ABD kuvvetlerini hedef aldığını iddia etti.

Bu arada ABD, geçtiğimiz ay İran Devrim Muhafızları Birliği IRGC’yi terör örgütü ilan etti.

Trump, İran ile 2015 nükleer anlaşmasından çekilerek, yaptırım kararlarıyla İran ekonomisine yönelik baskılarını artırdı.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: