‘ABD, PYD/PKK’yı Yüzüstü Bırakıyor’

‘ABD, PYD/PKK’yı Yüzüstü Bırakıyor’
Mart 31 09:50 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’deki PYD/PKK kontrolünde bulunan bölgelerin yeniden inşası için ayrılan 200 milyon dolarlık yardımın dondurulması için talimat verdi.

ABD merkezli bir yayın kuruluşu, isminin açıklanmasını istemeyen yetkiliden ‘Beyaz Saray’da yapılan toplantılarda ABD’nin Suriye’deki geleceğinin değerlendirildiğini ve yeniden inşa için ayrılan 200 milyon dolarlık yardımın dondurulduğunu’ aktardı.

Karar, Başkan Trump’ın Suriye’den çekilme kararının ardından geldi.

ABD’nin Suriye’den çekilmesi durumunda Türkiye’ye karşı kullandığı ve bölgedeki tansiyonun yükselmesine neden olduğu gözlenen PYD/PKK’nın büyük bir sürpriz yaşayacağı değerlendiriliyor. ABD’nin terör örgütünü ‘yüzüstü bıraktığı’ ifade edildi.

Gazeteye konuşan yetkililer, alınan yeni kararların IŞİD’le mücadele sürecinin çıkmaza girmesiyle bağlantılı olduğunu ifade etti.

Trump, Ohio eyaletinde düzenlenen mitingde, ‘Suriye’den çok yakında çıkacağız. Orayla artık (bölgedeki) diğer insanlar ilgilensinler. ‘Halifelik’ diye adlandırdıkları şeyi yüzde 100 bitireceğiz. (IŞİD’in elinden) hepsini geri alacağız’ demişti.

ABD dış politikasıyla ilgili aldığı kararları uygulayamadığı gözlenen Trump’ın Suriye’den çıkmayı ‘başarabileceği’ konusunda şüphelenenlerin sayısı az değil.

Trump’ın Suriye açıklamasının ardından konuşan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, ‘ABD’nin Suriye’den çekileceğine dair bir plandan haberlerinin olmadığını’ söyledi.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon ise konuyla ilgili soruları Beyaz Saray’a yönlendirmiş ve Başkan Trump’ın sözlerinden tam olarak neyi kastettiğini bilmediklerini ifade etmişti.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: