ABD Saldırısında 27 Şebab Üyesi Öldürüldü

ABD Saldırısında 27 Şebab Üyesi Öldürüldü
Haziran 06 12:30 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri ABD Hava Kuvvetlerinin hafta sonu Somali’de düzenlediği saldırıda en az 27 El Şebab üyesinin öldürüldüğü bildirildi.

ABD Afrika Komutanlığı AFRICOM güçlerinin yarı otonom bölge Puntland’daki saldırısında El Kaide’nin doğu Afrika kolu El Şebab Hareketi hedef alındı.

Puntland, geçtiğimiz on yıl boyunca El Şebab Hareketine yönelik saldırılara en çok sahne olan bölge.

Amerika Birleşik Devletleri ABD Kuvvetleri geçtiğimiz ay da Somali’nin başkenti Mogadişu’nun güney batısında El Kaide’nin doğu Afrika kolunu hedef alan bir hava saldırısı düzenlemişti.

ABD Afrika Komutanlığı AFRICOM tarafından yapılan açıklamada saldırıda El Şebab Hareketi üyesi 10 savaşçının öldürüldüğü belirtildi.

AFRICOM Basın Sorumlusu Samantha Reho, saldırının ardından yaptığı açıklamada 2018 yılının başından bu yana El Şebab Hareketine yönelik 14 hava saldırısı düzenlediğini ifade etmişti.

El Şebab Hareketinin resmi yayın organı El Ketaib Medya, Mayıs ayında örgüt lideri Şeyh Ebu Ubeyde Ömer’in yeni bir konuşmasını yayınladı. ‘Sen Onları Birlik Sanırsın, Oysa Kalpleri Paramparçadır’ başlıklı konuşma El Kaide’ye yakın hesaplar tarafından paylaşıldı.

El Şebab Lideri konuşmasında ‘Mücahitlere diyorum ki: Biliniz ki İslam Ümmeti sizi bekliyor ve Allah’ın daha önce size bahşettiği gibi zafer elde etmenizi umuyor. Allah’ı Veli edinin ve saldırılarınızı artırın, onlara rahat yüzü göstermeyin, onları paramparça edin ve ateşin kıvılcımlarını onların işgalci olarak geldikleri ülkelerine yayın’ ifadeleriyle örgüt üyelerine moral vermeyi amaçladı.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: