ABD Senatosu, Askeri Desteği Durdurmak İçin Tasarıyı Geçirdi

ABD Senatosu, Askeri Desteği Durdurmak İçin Tasarıyı Geçirdi
Mart 14 08:00 2019

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

ABD Senatosu, Amerikan silahlarıyla yapılan Suudi ve BAE bombalamalarının kitlesel sivil ölümlere, açlığa ve hastalıklara yol açtığı suçlamalarına neden olduğu Yemen savaşına daha fazla katılmasını engellemek için 46’ya karşı 54 oy kullandı.

Vermont’un bağımsız bir üyesi olan Senatör Bernie Sanders, “Yemen’deki korkunç savaşı sona erdirme ve dünyanın en fakir ülkelerinden birinin yaşadığı korkunç acıyı azaltmada büyük bir adım atma fırsatına sahibiz” dedi.

Demokrat Senatör Chris Murphy, “Neden bir kolera salgını olduğu bir sır değil. Suudilerin su arıtma tesislerini bombalaması nedeniyle suyun artık temiz olmamasından kaynaklanıyor” dedi.

Yardım grupları, savaşta 60.000 kadar sivilin öldürüldüğünü ve 85.000 kadar çocuğun aç olduğunu tahmin ediyor.

Senato eylemi, kararı 13 Şubat’ta 177’ye karşı 248 oy kullandıktan sonra tedbiri onaylamak için ikinci kez onaylaması beklenen Temsilciler Meclisi’ne geri gönderdi.

Karar, Kongre’nin ABD’nin askeri gücünün yayılması konusundaki otoritesini belirten bir Vietnam Savaş dönemi kanunu olan 1973’teki Savaş Güçleri Yasası’nda ileri sürülüyor.

Utah Cumhuriyetçi Senatörü Mike Lee, “Bu savaşa aktif olarak bazı durumlarda katılıyoruz” dedi.

Veto tehdidi

Trump masasına gelmesi durumunda Senato kararını veto etmekle tehdit etti.

Yetkililer, Yemen ihtilafına diplomatik bir karar vermek için ABD’nin İran’la bölgesel bir ihtilaf halindeki Suudi Arabistan’ı desteklemek için yardıma ihtiyacı olduğunu belirtti.

Kongre, kararın yürürlüğe girmesi için Başkanın vetosunu geçersiz kılmak için her iki odada da üçte iki çoğunluğa ihtiyaç duyacak.

Şuana kadar, Başkanın vetosundan kurtulmak için hem Mecliste hem de Senato’da yeterli oydan yoksun.

Trump’ı destekleyen Cumhuriyetçi liderler ABD milletvekillerinin Suudi gazeteci ve ABD’li Cemal Kaşıkçı’nın  öldürülmesi konusundaki endişelerini ayrı ayrı ele almaları gerektiğini savundu.

Beyaz Saray, kararın “bölgedeki ikili ilişkilere zarar vereceğini” ve “El Kaide ve IŞİD gibi örgütlenmelerin yayılmasını önleme yeteneğini olumsuz yönde etkileyeceğini” söyledi.

Cumhuriyetçiler ayrıca, ABD ordusunun İran destekli Husi füzelerinin nüfus merkezlerini hedef alma konusunda istihbarat paylaşmalarını engellemesi halinde, Suudi Arabistan’daki Amerikan zayiatların yol açabileceği konusunda uyardılar.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: