ABD, Somali’de Cihat Yanlılarını Vurdu

ABD, Somali’de Cihat Yanlılarını Vurdu
Ocak 08 10:37 2019

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri ABD Hava Kuvvetleri, Somali’nin Aşağı Şabelle bölgesinde düzenlediği saldırıda cihat yanlılarını hedef aldı.

ABD Ordusu Afrika Komutanlığı AFRICOM tarafından yapılan açıklamada “bu sefer, bu saldırıda hiçbir sivilin ölmediğini ve yaralanmadığını değerlendiriyoruz’ denildi.

ABD’nin Somali’de düzenlediği bazı saldırılarda Somalili köylü ve siviller vurulmuş fakat uluslararası basın ‘teröristlerin’ öldürüldüğünü yazmıştı.

AFRICOM açıklamasında ayrıca şu ifadeler yer aldı: “Bu hava saldırısı El Şebab’ın özgürce hareket etmesini kısıtlamak ve terörist şebek üzerindeki baskıyı artırmak için düzenlenmiştir.”

El Şebab Hareketi, Somali’de İslami kurallara göre bir yönetim kurmak istiyor. Örgüt, ülkenin değerlerini sömürdüğünü belirttiği yabancı unsurlara karşı cihat saldırıları düzenliyor.

Amerikan NBC News’in üst düzey iki ABD’li yetkiliye dayandırdığı geçen haftaki bir haberine göre, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Somali’deki askeri varlığını ve El Şebab’a yönelik hava saldırılarını azaltmayı planlıyor.

NBC News’e konuşan kaynaklar, El Şebab’ın hala Somali ve komşu ülkelerine bir tehdit olduğunu ancak ABD için doğrudan bir tehlike arz etmediğini belirtti.

Üst düzey yetkili, geçen ay istifa eden eski ABD Savunma Bakanı Jim Mattis’in rehberliğinde ABD ordusunun Somali’deki misyonunu daralttığını belirtti.

Somali konusunda atılan bu adımın bir diğer nedeninin de El Şebab Hareketinin birçok liderinin ele geçirilmesi olduğunu vurgulayan yetkili, “Hedeflerimizin azaldığını söyleyebiliriz.” ifadesini kullandı.

Uluslararası Haber Ajansı Reuters, ABD’li Yetkililerin açıklamalarının aksine Amerikan hava güçlerinin Somali’deki saldırılarını son dönemde artırdığını yazdı.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: