‘ABD, Suriye’de 20 Askeri Üs Kurdu’

‘ABD, Suriye’de 20 Askeri Üs Kurdu’
Mart 01 12:10 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Rusya Güvenlik Konseyi’nden bir yetkili yaptığı açıklamada, Birleşik Devletler’in Kürtlerin kontrolündeki topraklarda Suriye’de yaklaşık 20 askeri üs kurduğunu bildirdi.

Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolai Patrushev’in yardımcısı Alexander Venediktov da, Rus haber ajansı RIA’ya göre Washington’un Kürtlere en ileri silahları tedarik ettiğini belirtti.

Suriye’nin kuzeybatısındaki Lazkiye’de bulunan Bassel El-Esed hava üssü (Himeymim), 2 bin Rus personelin yanı sıra 32 uçak, 16 helikopter, 9 tank, 2 karadan havaya fırlatılan füze savunma sistemi ile Rusya’nın Suriye’deki askeri varlığının en önemli unsurunu oluşturuyor.

Rusya’nın Akdeniz’deki tek askeri üssüne ev sahipliği yapan Suriye, Moskova yönetiminin Akdeniz’deki en önemli müttefiki.

Moskova yönetimi, iç savaşta rejimi ayakta tutabilmek için uzun süredir silah desteği sağlıyordu. Rus paralı askerlerinin muhaliflere karşı savaştığı hem batı hem de Rus basınında yer alırken, Rus askerlerinin rejim saflarında mücadele verdiğine dair haberler de zaman zaman gündeme geliyordu.

Savaş Araştırmaları Enstitüsü’nün (ISW) 2012 tarihli raporunda, Rusya’nın Tartus limanındaki üssünü rejime silah ve mühimmat tedarik noktası gibi kullandığına yer verildi.

Raporda, komuta ya da kontrol birimleri bulunmayan üssün operasyon yürütmek için kullanılmasının mümkün olmadığına dikkat çekilerek limana yanaşan Rus gemilerinin içinde helikopter, tank gibi savaş araçlarının yanı sıra silah taşındığı kaydedildi

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: