ABD Suriye’ye Saldırırsa, Türkiye Bu Operasyonu Destekler Mi ?

ABD Suriye’ye Saldırırsa, Türkiye Bu Operasyonu Destekler Mi ?
Nisan 12 12:08 2018

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hamdi Aksoy, Suriye’ye yapılacak olası bir askeri operasyonda İncirlik Üssü’nün kullanılması konusunun NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ‘in Pazartesi günü Ankara’ya yapacağı ziyaret sırasında gündeme geleceğini söyledi.

Sözcü Aksoy, “7 Nisan’da Duma’ya yapılan saldırının rejim tarafından gerçekleştirdiği yönünde güçlü şüpheler var. Kimyasal silah saldırıları insanlığa karşı suç teşkil eder, tekrarlanmaması için de cezalandırılması gerekiyor” dedi.

Aksoy, “ABD Suriye’ye saldırırsa Türkiye bu operasyonu destekler mi?” sorusuna, “Spekülatif bir soru. Bakalım gelişmeler bize neyi gösterecek. Biz süreci yakından izlemeye devam ediyoruz” karşılığını verdi.

‘ABD’nin sözlerini tutmasını bekliyoruz’

Aksoy, ABD ile oluşturulan çalışma gruplarına ilişkin olarak da “Beklentimiz, ABD’nin somut adımlar atması ve verdiği sözleri tutması.” ifadesini kullandı.

Aksoy “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün ABD Başkanı Donald Trump ile telefonda görüştü. İki lider Suriye’deki son gelişmeleri ele aldı. Hassasiyet içeren konular iletildi.” diye konuştu.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: