ABD: Taliban’a Karşı Verdiğimiz 3.1 Milyar Dolar Nerede Harcandı Bilmiyoruz

ABD: Taliban’a Karşı Verdiğimiz 3.1 Milyar Dolar Nerede Harcandı Bilmiyoruz
Nisan 01 10:16 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri ABD Savunma Bakanlığı Denetleme Daire Başkanlığı, yeni yayınladığı bir raporda Kabil Hükumetinin kendileri için sağlanan 3.1 milyar doları planlanan amaçlar doğrultusunda harcayıp harcamadığını doğrulayamadıklarını belirtti.

Raporda ABD’nin yetersiz gözleminin ve Afganların imkanlarının idare yetersizliğiyle sonuçlandığı vurgulanırken Savunma Bakanlığı tarafından oluşturulan kaynağın nasıl tüketildiğinin anlaşulamadığı kaydedildi.

Kararlı Destek Misyonu – Birleşik Güvenlik Geçiş Komutanlığı – Afganistan CSTC – A tarafından Afganistan Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığına 2014 ila 2017 arasında aktarılan kaynak ‘Afgan Milli Ordu ve Güvenlik Güçlerinin etkinlik ve yetkinliğini artırmayı böylece Güvenlik Güçlerinin daha profesyonel ve kendi kendine yetebilen bir konuma gelmesini’ amaçlıyordu.

Güvenlik güçlerine yeni katılacak olanların eğitimi ve gerekli mühimmatların alınması amaçlarını da kapsayan 3.1 milyar dolarlık kaynağın hangi yollarla tüketildiği bilinmiyor.

Kabil Hükumetinin önceki Cumhurbaşkanı Hamid Karzai de yolsuzluk ve uyuşturucu ticareti yapmakla suçlanmıştı.

ABD Savunma Bakanlığı Denetleme Daire Başkanlığı, Afganistan Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığının imkanlarını artırması için verilen kaynağın amacına ulaşmadığını ve söz konusu bakanlıkların Taliban’a karşı halen yetersiz olduğunu ifade etti.

Olaya ilişkin haberde ABD’li Yetkililerin Kabil Hükumetine sağladığı 95.000 aracın nerede olduğunu bilmediği örneği verildi.

Rapora göre araçlarından bir kısmı Taliban’ın eline geçerken diğer bir kısmı hasar aldı veya savaşta kullanılamaz hale geldi. Bu araçların taşınmasının Amerikalılara maliyeti ise 21 milyon dolar.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: