ABD Tehdidine Rağmen S-400 Satın Alacak

ABD Tehdidine Rağmen S-400 Satın Alacak
Haziran 01 15:03 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Hindustan Times gazetesi, ülkenin savunma sektöründeki kaynaklardan alıntı yaparak, ABD ‘nin itirazlarına rağmen, Rusya’nın S-400 Triumph uçaksavar füze sistemlerini satın almayı planlandığını yazdı.

Kaynaklara göre, anlaşmanın bir sonraki aşamasında, Hindistan Savunma Bakanlığı, Devlet Güvenlik Komitesinden (CCS) Rusya’dan beş S-400 kompleksinin toplamda yaklaşık 5,5 milyar dolara satın alınması için onay alması gerekiyor.

Hindustan Times’ın haberine göre, “Şimdi her iki ülke de anlaşma konusunda müzakereleri sonuçlandırdı, Başbakan Modi başkanlığındaki CSS, nihai bir karar verecek.

Yeni Delhi, “Rusya’nın bu aşamada anlaşmayı kabul etmemesi halinde Rusya’nın S-400’ünü Pakistan’a – muhtemelen Çin üzerinden satabileceğinden” korkuyor.

Daha önce, ABD Temsilciler Meclisi William Thornberry’nin silahlı kuvvetleri komitesinin başkanı, NDTV’ye verdiği bir röportajda, Hindistan’ın Rusya’dan S-400 satın almasının Yeni Delhi ile Washington arasındaki savunma işbirliğini etkileyebileceğini söyledi.

Thornberry, savunma alanında Moskova ile işbirliğinden dolayı Hindistan’a doğrudan yaptırım uygulanmasının olası olmadığını belirtti, ancak S-400 anlaşmasının gelecekte Washington ve Yeni Delhi’nin ortak çalışmaları için fırsatları tehdit ettiğini vurguladı.

FSMTC Genel Direktörü Vladimir Drozhzhov, Nisan ayı ortalarında Rusya’nın, bu yılın ikinci çeyreğinde Hindistan S-400 Triumph hava savunma füze sistemlerinin tedarik edilmesi için bir sözleşme imzalamayı umduğunu söyledi.

Bugüne kadar, Rusya ve Hindistan askeri-teknik işbirliği alanında en büyük ortaklardır: Silahların % 70’inden fazlası, Rus ve Sovyet üretiminin askeri teçhizatı. Rusya her yıl milyarlarca dolar değerinde Hindistan’a silah ve ekipman tedarik ediyor.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: