ABD, Türkiye’ye Menbiç Konusunda Yeni Bir Söz Daha Verdi

ABD, Türkiye’ye Menbiç Konusunda Yeni Bir Söz Daha Verdi
Mart 12 12:31 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Türk ve Amerikalı Yetkililerin yürüttüğü komisyon çalışmalarının ardından Washington Yönetiminin Türkiye’nin aylardır dile getirdiği Menbiç isteğini yerine getirdiği belirtildi.

Amerika Birleşik Devletleri ABD merkezli bir yayın kuruluşu, Türk ve Amerikan heyetlerinin bir araya gelerek gerçekleştirdiği ilk görüşmelerin ardından PYD/PKK’nın Menbiç’in doğusuna çekilmesi üzerinde anlaşma sağladığını yazdı.

Başkent Washington’da düzenlenen toplantıya Türk Heyetinin başında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bulunurken Amerikalıları da Rex Tillerson temsil etti.

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, Çavuşoğlu’na YPG/PYD’li unsurları Fırat’ın doğusuna kaydıracakları sözünü verirken, aktarma işlemlerinin ne zaman başlayacağı ise henüz belirlenmedi.

Kararın, Türkiye ve ABD arasında artan tansiyonu düşürmeye yönelik etkili bir adım olabileceği değerlendiriliyor.

Devam etmesi beklenen komisyon toplantılarında Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri alması gibi konular da var.

ABD Merkezli Yayın Kuruluşu ayrıca Trump Hükumetinden üst düzey bir yetkilinin gelişmelere ilişkin görüşlerine de yer verdi.

Yetkili ‘ABD’nin YPG’yi geri çekilmeye ikna edebileceği konusunda endişeler taşıdığını’ ifade etti.

Söz konusu Yetkili ayrıca ‘bizim için aldatıcı bir durum, çünkü bu kişilerle (Kürt militanlarla) uzun yıllar beraberdik. Özellikle bizim askerlerimiz açısından, onlarla derin kişisel ilişkiler kurduk ve kimse bu ilişkilerin yıpranmasını istemiyor’ dedi.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: