‘ABD Vatandaşları Şiddet Ve Adam Kaçırma Riski Altındalar’

‘ABD Vatandaşları Şiddet Ve Adam Kaçırma Riski Altındalar’
Mayıs 15 22:03 2019

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, acil olmayan ABD hükümet çalışanlarının’ Irak’tan ayrılmasını emretti.

ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği’nden yaptığı açıklamada “Normal vize hizmetleri geçici olarak askıya alınacak. ABD hükümeti, Irak’ta ABD vatandaşlarına acil durum hizmetleri sunma konusunda sınırlı yetkiye sahip” dedi.

Dışişleri bakanlığı karara gerekçe olarak “terörizm, kaçırma ve silahlı çatışma” olduğunu belirtti.

Gözlemciler, ABD ve İran arasında son dönemde yaşanan krizin kararı almada etkili olduğunu belirtti.

“Irak’taki ABD vatandaşları şiddet ve adam kaçırma riski altındalar. Irak’ta çok sayıda terörist ve isyancı grup faaliyet gösteriyor ve hem Irak güvenlik güçlerine hem de sivillere düzenli olarak saldırıyorlar ”dedi.

Bağdat ve Erbil’de normal vize hizmetlerinin geçici olarak askıya alınacağı da belirtildi.

Ayrıca ABD vatandaşlarının Irak’tan Suriye’ye “aşırı kişisel risklerle (kaçırma, yaralanma veya ölüm) ve yasal risklerle (tutuklama, para cezaları ve kovulma) karşı karşıya kalacakları silahlı çatışma riskinden dolayı” seyahat etmemeleri gerektiği belirtildi.

Bakanlık, “Buna ek olarak, belirlenmiş terör örgütlerine katılmak veya onları desteklemek, ABD’deki büyük para cezaları da dahil olmak üzere hapis cezasına yol açabilecek bir suçtur” dedi.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: