ABD VE Türkiye’den Karşılıklı Açıklamalar; Tansiyon Yükseliyor

ABD VE Türkiye’den Karşılıklı Açıklamalar; Tansiyon Yükseliyor
Ocak 10 13:45 2019

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Kürtlerin korunmaya devam edeceğini belirttiği bir açıklamada Türkiye’nin tepkisini çekecek ifadeler kullandı.

Dışişleri Bakanı Pompeo, Irak’ın başkenti Bağdat’ta ve Kürtlerin yönetimindeki yarı-otonom bölgede bir dizi görüşmeler gerçekleştirdi.

Başkan Donald Trump’ın geçen ay yaptığı sürpriz geri çekilme açıklamasını değerlendiren Pompeo, ‘Washington’ın Kürt müttefiklerine yönelik Türk tehditleri bulunurken Suriye’den öylece çekilmeyeceklerini’ söyledi.

Mike Pompeo, açıklamasını Ürdün, Mısır, Katar, BAE, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Umman’a düzenleyeceği Ortadoğu ziyaretlerinin ikinci gününde Bağdat ve Erbil’den yaptı.

Erbil’de gazetecilerin sorusunu yanıtlayan Pompeo, Erdoğan’ın Kürtlerin korunmasına yönelik adıma karşı hamle yapması ihtimaline karşılık şunları söyledi: “Hayır onlarla diyalog halindeyiz, bu çekilme işlemini nasıl gerçekleştireceğimizi görüşüyoruz.”

Pompeo, kendileriyle beraber savaşanların güvence altına alınmasına Erdoğan’ın da taahhütte bulunarak anlayış gösterdiğini ifade etti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ABD’nin Suriye’den çekilmesi, Fırat’ın doğusuna operasyon, Erdoğan-Putin ve Erdoğan-Trump görüşmeleri, AB ile ilişkiler ve KKTC’deki sondaj gerilimi hakkında açıklamalarda bulundu:

“Münbiç yol haritası başarılı bir şekilde uygulansaydı ve Fırat’ın doğusuna da uygulamaya başlasaydık bu gelişmeler olmazdı. Sayın Cumhurbaşkanımız Fırat’ın doğusuna operasyon düzenleyeceğini söyledikten sonra ABD çekilme kararı aldı.

Hem çekilme kararı verecekseniz hem de çekilmemek için Türkiye’yi suçlayacak ifadelerde bulunacaksınız. ABD geri vites yapmayı da öğrendi sanırım. Sahadakiler Türkiye düşmanlığını körüklemeye çalışıyor. Trump iki defa çekileceğini söyledi. Pompeo’nun Trump’ın kararı kesin açıklaması önemli.

Bizim YPG/PKK’ya yönelik operasyonumuz ABD’nin çekilmesine bağlı değil. Sahada çekilmemek için çalışanlar var. Önemli olan Trump’ın verdiği söz, koordinasyon başladı. ABD’ye her türlü lojistik destek vereceğimiz söyledik.

Bu süreçte özellikle ABD’nin güvenlik birimleri, Başkan’ı bu kararından caydırmaya çalışıyor. Buna kılıf için ‘Türkler, Kürtleri katletmesin’ dediler, bu son derece yanlış bir üslup, biz muhataplarımıza bu üsluptan rahatsız olduğumuzu söyledik.

Suriyeli Kürtler demek YPG/PKK demek değildir, Türkiye’deki Kürtler demek YPG/PKK demek değildir. Bunu hepsi çok iyi biliyoruz. Herkesten daha iyi Pompeo’nun bilmesi gerekiyor. Suriye’deki Kürtlerin de haklarını savunduk. Bir terör örgütü var, bu terör örgütü bize yönelik tehdit oluşturuyor. ABD de bunlara destek veriyor. ABD insan hakları konusunda bu kadar hassas ise neden Ezidiler’den bahsetmiyor?

Koskoca bir devletin NATO müttefikliğimize ve iş birliğimize rağmen bir terör örgütü destekleyici konuşması ve bahanelere sığınması doğru değildir. Bir devlet söz verdiği zaman, bu sözünde durmalıdır. Bir lider söz verdiği zaman, tutmalıdır.

Münbiç’te ABD var, kontoründeki YPG var. Ortak devriyelerimiz var. Geçen yıldan beri Münbiç’in etrafında rejim ve Rus unsurlar da var. Yine rejimin Münbiç’e gireceği yalanını ortaya attılar, rejim yalanladı. YPG herkesi kullanmaya çalışıyordu ama Rusya gerçekleri gördü. Şimdi YPG yeni müttefikler aramaya çalışacak, rejimle işbirliğine gitmeyi denediler. Karşılıklı şartları uyuşmuyor o başka bir şey rejim de biliyor bunların amacının ne olduğunu. Önümüzdeki günlerde girift ilişkiler olabilir ama bizim tek bir hedefimiz var oradaki terör örgütleri.”

FIRAT’IN DOĞUSUNA OPERASYON

“Bu konuda Türkiye kararlıdır. Fırat Kalkanı’nda ve Zeytin Dalı’nda Türkiye’nin kararlılığı görüldü. Bu kararlık var ama zamanlamasına ilişkin kararı da biz veririz bu konuda kimseden izin almayız. ABD çekiliyorum derken Sayın Cumhurbaşkanımız bir bekleme sürecine geçelim dedi ama bu iş uzatılırsa, gerçek olmayan söylemlerle bu işi savsaklamaya çalışırlarsa biz de bu kararı uygulamaya koyarız.”

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: