ABD, Yerel Hükumetlerle İşbirliği İçinde El Kaide Kollarını Vurdu

ABD, Yerel Hükumetlerle İşbirliği İçinde El Kaide Kollarını Vurdu
Aralık 05 11:45 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri ABD Afrika Komutanlığı AFRICOM tarafından yapılan basın açıklamasında ABD Güçlerinin geçtiğimiz günler boyunca El Kaide’nin Somali ve Libya koluna düzenlediği saldırılar hakkında bilgi verildi.

El Kaide’nin askeri varlığını hedef alan hava saldırılarında 20 cihat yanlısı savaşçının öldürüldüğü bildirildi.

AFRICOM’un basın açıklamasına göre 29 Kasım’da El Uvaynat yakınlarındaki önceden belirlenmiş hedefe düzenlenen saldırıda 11 İslami Mağrib’teki El Kaide üyesi öldürüldü.

Saldırıda El Kaide üyelerine ait 3 araç da imha edildi. Bu saldırı, İslami Mağrib’teki El Kaide’ye yönelik bu yılki üçüncü operasyon oldu.

Önceki iki saldırı 13 Haziran ve 24 Mart tarihlerinde gerçekleştirilmişti. 24 Mart’taki operasyonda ABD’nin terör listesindeki üst düzey El Kaide lideri Musa Ebu Davud hayatını kaybetmişti.

AFRICOM, 29 Kasım’daki saldırının Libya Milli Mutabakat Hükumetiyle koordineli yürütüldüğünü belirtti.

Halife Hafter liderliğindeki laik cephe, başkent Trablus’taki Müslümanlara alternatif, Tobruk’ta bir hükumet ilan ettiler. Uluslararası toplum, Tobruk Hükumetini meşru Libya Yönetimi olarak tanıyor.

ABD Güçleri, Libya’daki cihat yanlılarına karşı bu yılın başından beri 6 hava saldırısı düzenledi. Saldırılardan 3’ü El Kaide’yi hedef alırken, diğer 3’ü de IŞİD’i vurdu.

Somali’deki El Kaide kolu El Şebab Hareketini de vuran ABD Hava Kuvvetleri, 30 Kasım’da düzenlediği hava saldırısında 9 cihat yanlısının öldürüldüğünü duyurdu.

Saldırının Bay Vilayetinde düzenlendiğini açıklayan AFRICOM, operasyon için tam adres vermedi.

AFRICOM’un Somali’deki saldırısı da Libya’da olduğu gibi yerel hükumet güçleriyle koordineli olarak yürütüldü.

Bay Vilayetindeki saldırı, Ekim ayından bu yana Mudug Vilayetinin dışındaki ilk ABD operasyonu oldu. 3 Kasım’dan bu yana Mudug’da düzenlenen hava saldırılarında 53 El Şebab üyesi öldürüldü.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: