ABD’den Dünyaya Tehdit: Yıkıcı Ekonomik Ve Ekolojik Hasara Uğrarsınız

ABD’den Dünyaya Tehdit: Yıkıcı Ekonomik Ve Ekolojik Hasara Uğrarsınız
Kasım 08 12:50 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri ABD üçüncü ülkeleri uyararak İran yakıt tankerlerinin kara sularına girmesine ve limanlarına yanaşmasına izin vermemelerini istedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, uyarılarını dikkate almayan ülkelerin yalnızca ABD yaptırımlarıyla karşı karşıya kalmayacağı aynı zamanda yıkıcı ekonomik ve ekolojik hasar görecekleri tehdidinde bulundu.

Dışişleri Bakanlığı, Çarşamba günü yaptığı açıklamasında küresel taşımacılık ve sigorta endüstrisinin Trump’ın ‘maksimım baskı kampanyası’ dahilinde olduğunu kaydetti.

Donald Trump, bu hafta başında İran’a uluslararası arenadaki davranışlarını değiştirmesi için yeni yaptırımlar uygulanmasına karar vermişti.

ABD’nin İran Özel Temsilcisi Brian Hook, büyük sigorta kuruluşlarının İran gemileri için sundukları güvencelerini geri çektiğini söyledi.

İran’ın ülke içindeki sigorta şirketlerine yöneleceğini değerlendiren uzmanlar, söz konusu firmaların milyarlarca dolar tutarındaki muhtemel gemi kazalarını tazmin edemeyeceğine dikkat çekiyor.

Brian Hook, ABD’nin bir kazayı tabi ki arzu etmediğini söyleyerek Ocak ayında Doğu Çin Denizinde gerçekleşen İranlı gemi kazasında geminin kaybolduğunu ve petrol sızıntısı yaşandığını hatırlattı.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: