ABD’den Rusya ve İran Destekli Esed Rejimine Karşı Sert İfadeler

ABD’den Rusya ve İran Destekli Esed Rejimine Karşı Sert İfadeler
Mart 05 12:31 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devleti ABD Başkanlık Konutu Beyaz Saray Sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamada ‘ABD, Rusya ve İran destekli Esed rejiminin Doğu Guta halkına karşı devam eden askeri operasyonlarını kınıyor’ denildi.

Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi:

“Suriye’de 30 günlük ateşkes talebinde bulunan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 2401 Sayılı kararının geçmesini defalarca geciktirdikten sonra Rusya, kararın maddelerini göz ardı etmeye ve yanlış bir şekilde ‘terörle mücadele’ adı altında masum sivilleri öldürmeye devam ediyor. Bunlar, Rusya’nın ve Suriye rejiminin 2016’da binlerce sivilin öldürüldüğü Halep’te söyledikleri yalanlarının ve ayrım gözetmeksizin güç uygulamasının aynısıdır.”

Beyaz Saray Sözcülüğünün Rusya hakkında kullandığı ifadelerin ABD askerlerinin Rakka ve kuzey Suriye’deki faaliyetleri nedeniyle bozulan imajını düzeltme kaygısı taşıdığı değerlendiriliyor.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, resmi sosyal medya hesabından geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada da ‘Suriye Rejimi ve onun Rus ve İranlı destekçileri , Birleşmiş Milletlerin ateşkes kararına rağmen Doğu Guta’yı yoğun biçimde bombalamaya devam ediyor’ demişti.

Bakanlık Sözcüsü Esed Rejiminin terörizmle savaştığını iddia ettiğini fakat aslında kendisinin yüz binlerce sivile terör uyguladığını kaydetti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Rejimin kimyasal silah kullanmasını da eleştirdi.

Sözcü Heather Nauert: “Rusya, eğer BMGK ateşkes kararı altındaki sorumluluğunu yerine getirmek istiyorsa bu operasyonları durdurma nüfuzuna sahip.”

Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu BMGK, Cumartesi günü aldığı kararla Suriye’de 30 günlük ateşkes ilan etmişti. İran bu karara uymayacaklarını açıklarken, Rusya ve Suriye Rejimi de karara uymadığını fiilen gösterdi.

Bakanlık Sözcüsü Nauert ‘ABD’nin saldırgan operasyonlara acilen son verilmesi çağrısında bulunduğunu’ ifade etti.

Beyaz Saray’dan bugün yapılan açıklamada, Rusya’nın Humeymim Hava Üssü’nden kalkan uçaklarının 24 ile 28 Şubat tarihleri arasında Doğu Guta ve Şam yakınlarında her gün 20 hava saldırısı gerçekleştirdiği belirtildi.

Beyaz Saray Sözcülüğünün yazılı açıklamasında Esed Rejimine destek sunan terör örgütlerine de seslenilerek sivillerin hedef alınmaması istenildi.

ABD’li makamın uluslararası toplumu Esed Rejimine karşı birleşmeye yönlendirdiği açıklamada ayrıca ‘medeni dünya Esed Rejiminin kimyasal silah kullanmasına izin vermemelidir’ denildi.

Avustralyalı yayın kuruluşu ABC önceki hafta yayınladığı ‘bir çocuk olarak dünyada yaşanabilecek en kötü yerin Doğu Guta’ olduğunu bildirdiği haberinde çocukların aileleriyle birlikte parçalanmış cesetlerinin Doğu Guta’nın yollarına saçıldığını aktardı.

‘Zayıf bedenleri, parçalanmış cesetleriyle hastanenin soğuk betonlarına uzatılmış çocuklar’ Avustralyalı yayın kuruluşu için ‘sözün bittiği yer’ olmuştu.

Onlarca bebek ve çocuk yaştaki masum sivilin Rusya ve İran destekli Esed Rejimi tarafından katledildiğini aktaran ABC, her gün bombalanan kentte sadece dört günde 58’i çocuk olmak üzere 229 sivilin öldürüldüğünü kaydetti.

Suriye’de yürüttüğü arama-kurtarma faaliyetleriyle tanınan ‘Beyaz Baretliler’ adlı Sivil Toplum Kuruluşu STK, 19-28 Şubat arasında Doğu Guta’daki can kayıplarını, yaralanmaları ve saldırıları gösteren bir veri-grafiği yayınladı.

Veri grafiğine göre 8 günlük saldırılarda Doğu Guta’da hayatını kaybedenlerin sayısı 666. 442’si erkek 127’si çocuk ve 95’i kadınlardan oluşan can kayıplarına 2 de Sivil Savunma Çalışanı dahil.

Save The Children Ortadoğu Sözcüsü Alun Macdonald: “Şu an Doğu Guta’da görüyor olduklarımız, herhangi bir zamanda herhangi bir yerde gördüklerimizden kesinlikle daha öte.”

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: