ABD’li Bürokrat: Katar Ateşle Oynuyor

ABD’li Bürokrat: Katar Ateşle Oynuyor
Nisan 09 14:27 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı eski danışmanlarından ve Bakanlık bünyesinde faaliyet gösteren Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi eski yetkililerinden Dov S. Zakheim, Suudi Arabistan resmi yayın organı El Arabiya’ya açıklamalarda bulundu.

Doha Yönetimine dış politikasını düzenleme çağrısında bulunan Dov S. Zakheim, komşularınızla sorunlarınızı bitirmek istiyorsanız terörizmi finanse etmekten vazgeçin dedi.

Suudi Arabistan öncülüğündeki Körfez Ülkeleri, Katar’ın cihat yanlılarına destek verdiğini iddia ederek bir dize yaptırımlar uygulama kararı almıştı.

Katar’ın bu sorununun kendilerine elle tutulur problemlere yol açtığını savunan Dov S. Zakheim, ‘kimse onlara kimseyle konuşmayın demiyor. Soru ne yoğunlukta ve ne kadar konuşacakları meselesinde’ diye konuştu.

Dov S. Zakheim, özellikle de Cumhuriyetçi kanatta Katar hakkında önemli endişeler olduğunu belirterek Katar’ın özellikle HAMAS’a destek veriyor olmasından duyulan rahatsızlığı dile getirdi.

Söz konusu cumhuriyetçilerin bu duruma sessiz kalmaya devam etmeyeceği tehdidinde bulunan Amerikalı güvenlik uzmanı, Katar’ın ateşle oynadığını savundu.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: