ABD’li Televizyon, Türkiye’de Yakalanan IŞİD Lideri Hakkında Program Yaptı

ABD’li Televizyon, Türkiye’de Yakalanan IŞİD Lideri Hakkında Program Yaptı
Mart 04 08:50 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri ABD merkezli yayın kuruluşu CNN, Şanlıurfa’da yakalanan ve IŞİD’in Sağlık Bakanı olduğu iddia edilen Kifah Beşir Hüseyin hakkında bir program yaptı.

Irak’ın Türkmen nüfusu baskın kenti Tel Afer’den olan Hüseyin’in genellikle bağışıklık sisteminin uygunsuz çalışması sonucu gelişen romatizmal iltihabı hastalıklar ve diğer kas iskelet sistemi hastalıkları ile uğraşan romatoloji uzmanı olduğu belirtildi.

Kifah Beşir Hüseyin’i tanıyanlarla yapılan görüşmelerden elde edilen bilgilerle hazırlanan programda Hüseyin’in Musul’da öğrenim gördüğü ve ailesinin 70’lerde Şiilikten Sünniliğe geçmiş dindar bir aile olduğu ifade edildi.

CNN, Kifah Beşir Hüseyin’in Afganistan ve Irak işgalleri ve de ABD’nin cihat yanlılarına karşı tutumu nedeniyle öfkeli olduğu görüşünde.

CNN’in mikrofon tuttuğu Tel Afer’deki bir komşusu Kifah Beşir Hüseyin hakkında şunları söyledi: “Amerikalılar, Tel Afer’e girdiğine onlarla savaşan ilk grubun içinde Kifah Beşir Hüseyin de vardı. Evini bir karargah olarak kullanıyordu.”

El Kaide’nin Irak Lideri Ebu Musab Zerkavi tarafından ABD işgaline karşı oluşturulan yapıda da bulunan Kifah Beşir Hüseyin, Musul’un IŞİD’in eline geçtiği 2014 yılında örgütte ‘sağlık sorumlusu’ olarak boy gösterdi.

2016 yılında Kifah Beşir Hüseyin ile Deyr Ez Zur’da buluştuğunu anlatan bir doktor, Hüseyin’in Rakka yakınlarındaki bir köyde hastane kurulması için görevlendirilen komitede yer aldığını ifade etti.

İki ay önce Şanlıurfa’da yakalanan Kifah Beşir Hüseyin, altı ay önce örgütten ayrıldığını söylüyor.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: