ABD’nin Suriye’deki ‘Ebu Gureyb’ Üsleri Ortaya Çıktı

ABD’nin Suriye’deki ‘Ebu Gureyb’ Üsleri Ortaya Çıktı
Nisan 10 11:33 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri ABD merkezli bir yayın kuruluşu, Washington Yönetiminin Suriye’de hapishaneler inşa ettiğini yazdı. ABD’nin hapishaneler için bir milyon doların üzerinde bütçe ayırdığı kaydedildi.

Hapishanelerin PKK’nın Suriye uzantısı PYD/YPG milisleri tarafından korunduğu belirtilirken hapishanelerde IŞİD üyesi olduğu iddia edilen binlerce kişinin tutulduğu bildirildi.

ABD’nin Suriye’deki hapishanelerinde en az 30 ülkeden ‘şüphelinin’ bulunduğu ifade edildi.

ABD, 2003 yılında Irak’ı işgal ettikten sonra ülkedeki bazı hapishaneleri ‘terör’ şüphelileriyle doldurmuştu. Ebu Gureyb, Amerikalı askerlerin tutuklulara yönelik insanlık dışı davranışlarıyla hafızalara kazınmıştı.

İçinde teslim olan yada yakalanan cihat yanlılarının da bulunduğu hapishaneler dış dünyadan izale edilmiş durumda. Tutukluların çoğu ise sadece ‘şüpheli’ sıfatıyla tutuluyor ve henüz herhangi bir suçlama yöneltilmedi.

PYD Sözcüsü Kino Gabriel eşleri ve çocukları da tutuklu bulunan hiç silah taşımamış bu kişilerin kısa süreli sorgulardan geçirildiğini söyledi.

Hapishanenin bazı hücrelerinde 60 ‘şüphelinin’ tutulduğu da aktarılan haberler arasında.

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham’ın Merkez Komutanlık Başkanı General Joseph Votel’in Suriye’deki PYD kontrolündeki hapishanelerde artan tutuklulardan kaç tanesinin gerçek IŞİD üyesi olabileceği yönünde açıklama yapması talebinde bulunduğu da Gazetede yer alan diğer bir bilgi.

_____________

İlgili Haber:

Onu Unuttunuz Mu? Ebu Gureyb Tutuklusu, O Günleri Anlattı

“Haklarında Dava Bile Açılmamasına Karşın Terörist Olarak Adlandırılıyorlar”

‘Guantanamo’da İnsanlar Kafalarını Duvarlara Ve Kapılara Vurarak Çığlık Atıyordu’

Halid Şeyh Muhammed’den ABD Başkanına Mektup

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: