ABD’nin YPG’ye Menbiç’te Kalma Sözü Verdiği İddia Edildi

ABD’nin YPG’ye Menbiç’te Kalma Sözü Verdiği İddia Edildi
Haziran 06 21:50 2018

Türkiye ve ABD’nin birlikte yönetmeyi planladığı Menbiç kentinden YPG güçlerini çekecekken, kenti işgal eden  Menbiç Askeri Meclisi’nin ise kentte kalmaya devam edeceği belirtiliyor.

Terör örgütü YPG’ye bağlı Menbiç Askeri Meclisi Komutanı Xelil Bozi, kentten çekilmeyeceklerini söyledi.

Türkiye ve ABD’nin birlikte yönetmeyi planladığı Suriye’nin kuzeyindeki Menbiç kentinde YPG’nin danışmanlarını çekmesi için hazırlıklar yapılırken, kenti işgal eden Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) bağlı Menbiç Askeri Meclisinin kentten çıkmayacağı ve kenti korumaya devam edeceği belirtiliyor.

Menbiç’teki gelişmelerle ilgili dün akşam saatlerinde ABD askerleri ile Menbiç Askeri Meclisi arasında bölgedeki ABD üssünde önemli bir görüşme gerçekleştirildi.

Toplantıda ABD’nin Menbiç Askeri Meclisi’ne kentte kalmaları ve kenti korumaları yönünde söz verdiği belirtiliyor.

Ayrıca ABD’nin askeri meclise, kentin sivil meclis tarafından yönetileceğini, mevcut yönetimin kenti idare edeceğini ancak yönetime Türkiye’nin önerdiği bazı isimlerin de ekleneceğini söylediği öğrenildi.

Menbiç Askeri Meclisi Komutanı Xelil Bozi, Menbiç Askeri Meclisi’nin kentten çıkmayacağını belirterek, kentin korumasının kendilerinde olacağını söyledi.

YPG’ye bağlı askeri danışmanların Menbiç’ten çekileceğini aktaran Bozi, DSG güçlerinin ise Menbiç’te bulunmadığını savundu.

Kentte yaşanan gelişmelerle ilgili Menbiç Askeri Meclisi’nin yakın zamanda bir açıklama yapacağını duyuran Bozi, gelişmeleri kamuoyu ile paylaşacaklarını da dile getirdi.

Menbiç, 2016’da terör örgütü tarafından işgal edilmişti.

Güneyde Halep’e 85 kilometre, kuzeyde Cerablus’a 40 kilometre, doğuda Kobani’ye 65, batıda ise El Bab’a 45 kilometre uzaklıkta bulunan kent stratejik öneme sahip.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: