Afgan Yetkili: Hava Saldırısında 21 Sivil Öldü

Afgan Yetkili: Hava Saldırısında 21 Sivil Öldü
Şubat 10 20:36 2019

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Hilmend eyalet senatörü, bir hava saldırısında 13 sivilin, diğerinde ise sekiz kişinin öldüğünü söyledi.

Yetkililer, Afganistan Hilmed’de kadın ve çocuk olmak üzere 21 sivilin hava saldırılarında öldürüldüğünü aktardı.

Hilmend senatörü Muhammed Haşim Alkozai, bir hava saldırısında 13 sivilin, diğerinde de sekiz kişinin öldüğünü kaydetti.

Her ikisi de Cuma günü geç saatlerde Sangin bölgesinde gerçekleşti.

Alkozai, saldırılarda en az beş kişinin de yaralandığını söyledi.

“Masum insanlar, kadınlar ve çocuklar, hava saldırısının tek mağdurları” dedi, askeri operasyonların halkın öfkesini artırdığını ekledi.

Soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Alkozai, parlamentodaki hükümet yetkililerinin sivil kayıplarıyla ilgili endişelerini dile getirdiğini ancak harekete geçmediklerini söyledi.

Birleşmiş Milletler Afganistan’daki Yardım Misyonu (UNAMA) , 2018’de artan hava saldırıları nedeniyle artan sivil zayiat hakkında “güçlü kaygısını” dile getirdi.

Hava bombardımanının 149 kişiyi öldürdüğünü ve geçen yılın aynı dönemine göre% 52 artışla 200’den fazla sivilin de yaralandığını belirtti.

Rakam, altı aylık dönemdeki toplam sivil zayiatın yaklaşık yüzde 7’sini oluşturuyor.

Bir önceki UNAMA raporuna göre, en kötü olaylardan biri, geçen yılın nisan ayında, kuzeydeki Kunduz eyaletinde meydana gelen hafız çocukların törenine yapılan hava saldırısında çoğu çocuk 107 kişinin öldürüldüğü ya da yaraladığı hadiseydi.

Hükumet ve ordu, saldırının, grubun kıdemli üyelerinin saldırı planladığı bir Taliban üssünü hedef aldığını söyledi.

Vali sözcüsü Zabihullah Amani, Taliban’ın en az sekiz Afgan polisini Cumartesi günü kuzeydeki Sari Pul eyaletindeki bir kontrol noktasına düzenlenen saldırıda öldürdüğünü söyledi.

Amani, Taliban’ın Cuma günü geç saatlerde eyalette bir ordu kontrol noktasına saldırdığını, üç askerin yaralandığını bildirdi.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: