Alman Hükümetine Siber Saldırı: Meclis Çevrimdışı

Alman Hükümetine Siber Saldırı: Meclis Çevrimdışı
Mart 01 06:55 2018

Alman hükümeti, hükümet ve güvenlik birimlerinin veri ağlarının siber saldırıya uğradığını teyit etti. Alman meclisinin ilgili komisyonunun saldırının ele alınacağı özel bir oturum düzenlemesi bekleniyor.

Alman hükümetinin ve güvenlik birimlerinin veri ağlarının yabancı hackerların siber saldırısına uğradığı belirlendi. Çarşamba günü Alman haber ajansı dpa’nın ilgili haberi yayınlamasından saatler sonra Alman hükümeti, hükümetin bilgisayar ağlarını etkileyen bir siber saldırının gerçekleştiğini teyit etti. Hükümet, durumu kontrol altına aldıklarını ve olayı araştırdıklarını belirtti.

Almanya İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Johannes Dimroth, Çarşamba akşamı Berlin’de yaptığı açıklamada, “Şu an Federal Enformasyon Tekniği Güvenliği Birimi (BSI) ve istihbarat servislerinde devletin enformasyon tekniği ve ağlarını etkileyen bir IT güvenliği olayının araştırıldığını teyit edebiliyoruz” dedi. Dimroth, olayın arka planının “yüksek öncelikle” ve önemli miktarda kaynakla araştırıldığını kaydetti.

Saldırıdan etkilenen hükümet birimlerinin olayı soruşturmak ve verileri korumak amacıyla gerekli önlemleri aldığını açıklayan Sözcü, “Saldırı izole edildi ve devlet olayı kontrol altına aldı” dedi.

Arkasında Ruslar mı var?

dpa’nın haberinde saldırının “Fancy Bear” olarak da bilinen Rus hacker grubu “APT28” tarafından düzenlendiği ve saldırıda Alman dışişleri ve savunma bakanlıklarının ağlarını hedef aldığı iddia edildi. İçişleri Bakanlığı sözcüsü, saldırının APT28 grubu tarafından yapıldığına dair iddialarla ilgili bir yorumda bulunmadı.

Çok sayıda bilgisayar uzmanı, APT28 grubunun arkasında Rus hükümetinin olduğunu tahmin ediyor. 2015 yılında Federal Alman Meclisi’nin hedef alındığı saldırıdan da bu grup sorumlu tutuluyor. APT28 grubunun ismindeki APT yani “Advanced Persistent Threat”, “gelişmiş kalıcı tehdit” anlamına geliyor.

Saldırının arkasında gerçekten de bu grubun olup olmadığının araştırılması gerektiğini aktaran güvenlik çevreleriyse, zararlı yazılımın nasıl bir hedef taşıdığının ve hangi verilerin sızdığının henüz belirsiz olduğunu kaydediyor.

2015 yılında Alman Meclisi, Alman iç istihbarat servisince “Rus istihbaratı tarafından yönetildiği” öne sürülen siber saldırıya maruz kalmıştı. Alman istihbaratı, söz konusu saldırının “Rus istihbaratının en agresif siber kampanyalarından biri” olduğunu söylemişti.

Saldırıyla ilgili soruşturma, BSI ve Casusluk Savunma Birimi (BfV) tarafından yürütülüyor. Soruşturmada Alman istihbaratı da yer alıyor.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: