Amerikan Askerlerine Ait Aracın Havaya Uçma Anı Görüntülendi

Amerikan Askerlerine Ait Aracın Havaya Uçma Anı Görüntülendi
Aralık 05 15:53 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Afganistan İslam Emirliği Taliban Hareketinin, Amerikan güçlerine yönelik mayın saldırısını gösteren video yayınlandı. Olay, Ferah Vilayetinde yaşandı.

Ferah Vilayetindeki Balabuluk ilçesinde yer alan Şinvan bölgesinden geçen Amerikan konvoyu, cihat yanlısı savaşçılar tarafından hedef alındı.

26 Kasımda düzenlenen pusu saldırısının görüntüsü, Taliban’a yakın hesaplar tarafından paylaşıldı.

ABD/NATO yayın organlarında detayı yer almayan haber, İslam Emirliği tarafından aktarıldı. Araçta bulunan işgal askerlerinin öldüğü ve yaralandığı değerlendiriliyor.

ABD Savunma Bakanı James Mattis’in ABD’nin Afganistan’da çözüm elde etmek istediği fakat bunun askerleri geri çekmeyi içermediği yönündeki açıklamasına karşılık veren İslam Emirliği Sözcüsü:

“İslam Emirliği ABD Dışişleri Bakanı Mattis’e ve diğer Yetkililere yiğit Müslüman Afgan milletinin işgalci Amerikan güçlerini Afganistan’dan çıkmaya zorlamakta kararlı olduğunu hatırlatmak ister.

İslam Emirliğinin Amerikalı işgalcilerin geri çekilmesi için yürüttüğü siyasi gayretler, Amerikalı işgalcilerin askeri olarak hedef alınmayacağı ve de Afganistan’dan çekilmek ya da çekilmemek Amerikalıların tercihine bırakılacağı manasında anlaşılmasın.” dedi.

İslam Emirliği Taliban Hareketi, 2001 işgalinden bu yana sürdürdüğü direnişle ABD ekonomisine en az 1 trilyon dolar maliyet yüklerken on binlerce askerin de ölümünü veya yaralanmasını sağladı.

ABD askerlerinin hedef alındığı anlar, sosyal medya aracılığıyla paylaşıldı:

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: