Ankara’da Üst Düzey Güvenlik Alarmı

Ankara’da Üst Düzey Güvenlik Alarmı
Mart 05 00:29 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri ABD, Ankara’daki Büyükelçilik binasını ‘güvenlik nedeniyle’ 1 günlüğüne açmayacağını duyurdu. Ankara Emniyeti, alarmda.

ABD Ankara Büyükelçiliği resmi internet sitesinden vatandaşlarını uyardı. Büyükelçiliğin sitesinde yer alan açıklamada, ABD vatandaşlarına kalabalıklardan ve Büyükelçilik’ten uzak durması istendi.

Açıklamada ayrıca ‘popüler turistik alanları, alışveriş merkezlerini, alışveriş bölgelerini ve spor-eğlence merkezlerini ziyaret etmeyi tercih ederseniz, kişisel güvenlik durumunuzu ve duyarlılığınızı artırın’ denildi.

Uluslararası Güvenlik konularında haber-analiz yazıları yayınlayan Asya’nın Sesi Haber Merkezi, güvenlik riskinin Ankara’yla sınırlı olmayabileceğine, İstanbul, İzmir, Bursa, Adana ve Gaziantep gibi kentlerde de önlemlerin artırılması gerektiğine dikkat çekiyor.

‘Güvenliğinize ilişkin aile ve arkadaşlarınızı bilgilendirin’, ‘gelişmeler için yerel medyayı izleyin’ ve ‘dikkat çekmemeye çalışın’ gibi ifadeler de ABD Büyükelçiliğinin uyarıları arasında yer aldı.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılan uyarının ardından açıklama yapan Ankara Valiliği, şunları belirtti:

“İstihbarat birimlerimize, ABD kaynaklarından gelen, ABD Büyükelçiliği ve vatandaşlarının kaldığı yerlere yönelik terör eylemi yapılabileceğine ilişkin istihbari bilgiler üzerine, Güvenlik önlemleri gözden geçirilmiş ve ilave tedbirler alınmıştır.”

ABD Büyükelçiliği tarafından verilen güvenlik alarmının ardından Ankara polisi, elçilik çevresindeki güvenlik önlemlerini artırdı.

Elçilik çevresinde güvenlik önlemlerinin en üst düzeye çıkartıldığını bildiren kaynaklar, ABD elçiliğine çıkan her sokakta emniyet mensuplarınca uygulama başlatıldığını kaydetti.

Polis ekipleri elçiliğe yakın sokaklarda iş yerlerine gitmek isteyen herkesi, elçilik personeli dahil üst taramasından geçiriyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamaya göre, IŞİD’e yönelik soruşturma kapsamında 20 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü, operasyonun ‘önceden planlandığı’ belirtse de operasyonun ABD Elçiliğinin uyarısının ardından gelmesi dikkat çekti.

_________________

İlgili Haber:

Ankara’da ‘IŞİD Operasyonu’

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: