‘Askerlerimize Dokunursa Çin’le Savaşmaya Hazırız’

‘Askerlerimize Dokunursa Çin’le Savaşmaya Hazırız’
Mayıs 30 15:53 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Filipinler Üst Düzey Güvenlik Yetkilisi, Çarşamba günü yapılan açıklamada askeri personelin Güney Çin Denizinde zarar görmesi halinde savaşa hazır olduklarını belirtti.

Hükumet, uluslararası tartışmalı kara sularında Çin’e karşı yumuşak davrandığı gerekçesiyle eleştiriliyordu.

Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Çin’in Güney Çin Denizindeki yapay adalara füze sistemleri yerleştirdiği yönündeki haberlerin ardından Pekin Yönetimine karşı durmadığı için sert eleştirilerin hedefi olmuştu.

Bölge, Manila Özel Ekonomik Bölgesinin de içinde yer aldığı uluslararası deniz yollarının en yoğun olduğu alanlardan biri.

Duterte, selefinin aksine devlet başkanlığına geldiğinden bu yana Çin’le iyi ilişkiler geliştirmek, Çin’in ülkesinde yatırım yapmasını istiyor.

Rodrigo Duterte, Çin gibi güçlü bir ülkeyle savaşa giremeyeceklerini söylüyordu.

Ulusal Güvenlik Müsteşarı Hermogenes Esperon, Filipinler’in tansiyonu düşürmek için her zaman müzakere yolunu tercih edeceğini  fakat askerlerinin kışkırtılması yada incitilmesi halinde ise savaşın göz ardı edilmeyeceğini ifade etti.

Esperon, Başkan Duterte’nin de askerlerinin zarar görmesinin kırmızı çizgisi olduğunu belirttiğini aktardı.

Dışişleri Bakanı Alan Peter Cayetano yabancı servis üyelerine Rodrigo Duterte’nin Çin’e Scarborough Shoal’de izinsiz bir yapılanmaya veya kaynaklarının kullanılmasına izin vermeyeceklerini, bunun Filipinlerin bağımsızlığının ihlali olduğunu söylediğini bildirdi.

Çin, bölge ülkelerinin hak talep ettiği Güney Çin Denizini kontrol altında tutmak istiyor. Bölgeden yıllık 3 trilyon dolarlık ticari geçiş yapılıyor.

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, geçen hafta Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki faaliyetlerine değinerek, ülkesinin savaşa gücünün yetmeyeceğini, böyle bir savaşın tek sonucunun Filipinler silahlı kuvvetlerinin yıkımı olacağını söylemişti.

Duterte, Filipinler Donanmasının 120. kuruluş yıl dönümünde Manila’da yaptığı konuşmada, Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki eylemlerine işaret ederek, “Bu dönemde bir savaşa girmeye gücüm yetmez. Kazanamayacağım ve tek sonucunun silahlı kuvvetlerimizin yıkımı olacağı bir savaşa giremem. Kabul edin etmeyin gerçek bu.” ifadelerini kullandı.

Donanmanın ülkenin egemenliğini koruma görevini yerine getirmeyi sürdüreceğini belirten Duterte, göreve geldiği dönemde Batı Filipinler Denizi’nde halihazırda bu karışıklığın yaşandığını sözlerine ekledi.

Çin’in son olarak Güney Çin Denizi’nde tartışmalı adalara bombardıman uçağı indirmesi bölgede gerilimi artırmıştı.

Kıyı ülkelerini egemenlik tartışmaları nedeniyle karşı karşıya getiren uluslararası sularda Çin ile Filipinler’in yanı sıra Vietnam, Malezya, Brunei ve Tayvan da hak iddia ediyor.

Çin, 1947’de yayımladığı 9 kesik çizgili haritayla egemenlik ihtilaflarının yaşandığı bölgenin yüzde 80’i üzerinde hak iddiasında bulunuyor.

Pekin’in tartışmalı sularda inşa ettiği yapay adalar üzerinde kurduğu üsleri silahlandırdığı iddiaları, bölge ülkeleri ile arasında gerginliğe sebep oluyor.

Bölgede kendi öz savunma hakkını uluslararası hukuka göre kullandığını iddia eden ve askeri tesisler inşa eden Çin’in, Nanşa (Spratly) adalar grubunda Subi Resifi (Cubiciao), Fiery Cross Resifi (Yongşudao), Mischief Resifi (Meciciao) adlı yapay adaları, Şişa (Paracel) adalar grubundaki Moody (Yongşingdao) adasında da askeri ve sivil kullanım amaçlı uçak pistleri bulunuyor.

Uluslararası kamuoyunda Paracel ve Spratly olarak bilinen takımadalar, Vietnam tarafından Hoang sa ve Truong Sa, Çin tarafından ise Şişa ve Nanşa Çundao olarak adlandırılıyor. Adalar üzerinde Çin, Tayvan ve Vietnam da hak iddia ediyor.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: