Avrupa’dan Havayolu Şirketlerine Suriye Uyarısı

Avrupa’dan Havayolu Şirketlerine Suriye Uyarısı
Nisan 11 11:53 2018

Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı (EUROCONTROL) Suriye’ye olası bir saldırı nedeniyle Doğu Akdeniz’de uçuş yapacak havayolu şirketlerine güvenlik uyarısında bulundu.

Suriye’de Esed rejiminin kuşatması altındaki başkent Şam yakınlarındaki Duma’ya hafta sonu düzenlediği kimyasal  saldırının yol açtığı gerilimin ardından bölgede sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

Avrupa sahasındaki hava trafiğini yöneten Brüksel merkezli Eurocontrol salı günü yaptığı açıklamada, 72 saat içerisinde havadan karaya füzelerin ve/veya seyir (kruz) füzelerinin ateşlenebileceği ve radyo haberleşme ekipmanlarında kesinti yaşanabileceği uyarısını yaptı.

DİKKATLİ OLUN UYARISI

Havayolu şirketleri, söz konusu ihtimalleri dikkate almaları konusunda uyarıldı.

Eurocontrol’ün internet sitesinde yayımlanan açıklamada uyarının kaynağı belirtilmedi.

Eurocontrol’den yapılan açıklama şu şekilde:

“Gelecek 72 saat içinde Suriye’ye havadan karaya füzelerle ya da seyir füzeleriyle bir hava saldırısı düzenlenmesi ve aralıklı sinyal kesintilerinin yaşanması ihtimallerine karşılık olarak Doğu Akdeniz/Lefkoşa uçuş bölgesine uçuş gerçekleştirileceği zaman gerekli önlemler alınmalı.”

Reuters haber ajansı ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya’daki sivil havacılık kuruluşlarının hava yolu şirketlerine Suriye hava sahasına girmemeleri için uyarıda bulunduğunu bildirdi.

Suriye hava sahasının sivil uçuşlara kapatıldığı iddiasının ardından flightradar24’ün internet sitesinde dikkat çeken bir görüntü oluştu.

UÇAKLARA 72 SAATLİK ‘FÜZE’ UYARISI

Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA) Doğu Akdeniz’de seyredecek uçaklar için önümüzdeki 72 saat içinde seyir füzelerinin hareketliliği açısından güvenlik uyarısı yaptı.

EASA’dan yapılan açıklamada, Doğu Akdeniz’de seyredecek uçaklar uyarılarak, “72 saat içerisinde havadan karaya füzelerin ve/veya kruz füzelerinin ateşlenebileceği ve radyo haberleşme ekipmanlarında kesinti yaşanabileceği” bildirildi.
Uçaklar, söz konusu ihtimalleri dikkate almaları konusunda uyarıldı.

Suriye’deki Doğu Guta bölgesinin Duma ilçesinde Suriye ordusu tarafından kimyasal silah kullanıldığı için ABD başta olmak üzere Batı ülkelerinin saldırı sinyalleri eşlik etmişti. Son olarak ABD Başkanı Donald Trump 72 saat içerisinde karar vereceğini açıklamıştı.

Suriye’de başkent Şam yakınlarındaki Doğu Guta’yı kontrolü altında tutan Muhalif örgütler cumartesi akşamı ordunun Duma’ya kimyasal saldırı düzenlediğini ve en az 70 kişinin ölümüne yol açtığını belirtmişti.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: