‘Avustralyalı Askerler, Öldürdükleri Sivil Afganın Protez Ayağını Bira Şişesi Olarak Kullanıyor’

‘Avustralyalı Askerler, Öldürdükleri Sivil Afganın Protez Ayağını Bira Şişesi Olarak Kullanıyor’
Haziran 12 14:07 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Avustralya merkezli The Sydney Morning Herald adlı yayın kuruluşu, haber sütunlarına Özel Hava Kuvvetlerinin Afganistan’da işlediği bir savaş suçunu taşıdı.

Görgü tanıklarının ifadelerine dayandırılan haberde Hava Kuvvetleri askerlerinin ‘kanlı bir ritüel’ için silahsız bir Afgan vatandaşını öldürdüğü kaydedildi.

Hava indirme taburunun aynı görev esnasında ayağı protez olan bir başka Afgan vatandaşını da makineli tüfeklerle taradıktan sonra protez bacağını alıp karargaha götürerek bira şişesi yaptığı kaydedildi.

Fairfax Medya tarafından yürütülen araştırmanın sonucunda elde edilen rapora göre Özel Birlikler, Afganistan işgalinde benzer birçok savaş suçuna imza attı.

The Sydney Morning Herald, gri saçlı ve sakallı Afgan vatandaşının Avustralya askerleri için hiçbir tehdit oluşturmadığı halde komutanı tarafından bir er askere öldürtüldüğünü yazdı.

ABD öncülüğündeki NATO kuvvetlerinin işgaliyle çok sayıda vatandaşın kullanmaya başladığı protezlerden biri de Avustralya askerlerince öldürülen sivil Afganın ayağında takılıydı.

The Sydney Morning Herald, Avustralya askerlerinin öldürdüğü Afgandan çıkararak karargaha götürdüğü ve bira şişesi olarak kullandığı protezin fotoğrafını yayınladı.

Avustralya merkezli site, hava askerlerinin öldürmeden önce Afgan vatandaşının suratını tekmeleyerek ağır şekilde yaralanmasına neden olduğunu da ekledi.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: