Bahreynli Şii Militanlar İran’da Gömüldü

Bahreynli Şii Militanlar İran’da Gömüldü
Şubat 24 15:28 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

İran devlet medyası “Bahreyn halkının direnişinde üç şehit” için düzenlenen cenaze törenlerini kamuoyuna açıkladı. İran destekli Saray al Mokhtar, militanların Bahreyn’deki hücrelerine ait olduğu belirtildi. İran medyası, dördüncü bir militanın da öldürüldüğünü ileri sürdü.

Bu İran’ın Bahreyn’deki militanlarının topraklarına gömdüğü ilk örnek olduğu belirtildi.

Saraya al Mokhtar’a göre, dört kişi Bahreyn güvenlik güçleri tarafından denizde öldürüldü. İran medyasında bir Bahreynli şii din adamı geçen hafta uluslararası sular altında öldürüldüklerini ve üç cesedin Bushehr yakınlarında kıyılarına iki gün önce getirildiğini iddia etti.

Teknede 30 kurşun deliği bulunduğunu ekledi. İran medyası teknenin fotoğraflarını henüz paylaşmadı.

Bahreyn güvenlik kaynağı, militanların hepsinin ada krallığındaki çeşitli terör saldırılarında yer almak istediğini belirtti.

Saraya al Mokhtar, öldürülen dört militanın isimlerinin Maytham Ali İbrahim, Hasan Ali Abbas al Bahraini, Kassam al Seyyid Halil ve Mahmud Al Sayyid Adel olduğunu açıkladı.

Hücrenin lideri Maytham Ali İbrahim, Bahreyn’de geçen yıl bir polis memurunu öldürdüğü gerekçesiyle Bahreyn yetkilileri tarafından aranıyordu.

Cenaze töreninde verilen fotoğraflar ve isimler, Saraya al Mokhtar tarafından verilen isimlerle eşleşiyor.

Bahreynli militan grup, yeni saldırılar ile krallığı tehdid etti.

Saraya al Mokhtar, Körfez’teki çeşitli İran destekli milislerden sadece bir tanesi.

Son yıllarda, İran, Bahreyn’deki militan gruplara maddi desteğini iki katına çıkardı. Bahreyn güvenlik güçleri, zırh delici patlayıcı olarak üretilen bombalar (EFP’ler) de dahil olmak üzere, büyük miktarda gelişmiş İran silah sevkıyatını ve patlayıcıları ele geçirdi. 2015 yılından bu yana Manama, IRGC ve Lübnanlı Hizbullah ile bağlantılı onlarca Bahreyn vatandaşını gözaltına aldı.

Bahreyn yetkililerine göre, Mart 2017’de Bahreyn, Irak’ta operasyon düzenleyen “terörist örgüt” in bir parçası olan 25 şüphelinin tutuklandığını duyurdu.

Bahreyn’deki militanlar için İran’da yapılan son cenaze töreni, İran Cumhuriyeti’nin Bahreyn’deki aşırı militanlara verdiği desteği kanıtlamakta ve açıkça onaylamaktadır.

Ancak Bahreyn liderleri, ülkeyi daha da radikalleştirecek ve Tahran’ın tarafına daha fazla götürecek olan tüm Bahreyn Şiileri üzerindeki muhtemel etkiyi azaltacak.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: