Başbakan Yıldırım, PYD/PKK’nın Yeni Partisi Hakkında Konuştu

Başbakan Yıldırım, PYD/PKK’nın Yeni Partisi Hakkında Konuştu
Mart 29 10:37 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Başbakan Binali Yıldırım, PYD/PKK’nın Suriye’de kurduğu yeni siyasi parti hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Başbakan Yıldırım, ‘biz bunları iyi tanırız. Hangi kılıkta, hangi isimle gelirse gelsin bazı dostlarımızı bir süre kandırabilirler ama Türkiye Cumhuriyeti’ni kandıramazlar’ dedi.

PYD/PKK, Suriye’de de Türkiye’de olduğu gibi siyasi parti kurmuş, Amerikalı Yetkililer tarafından ‘bölgenin yapısını temsil ediyor’ ifadeleriyle onaylanmıştı.

Başbakan Binali Yıldırım, Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Binali Yıldırım Suriye Gelecek Partisi hakkında ‘bunların sürekli yer ve isim değiştirdiklerini hep söyledik. Suriye’de başka isimle karşımıza çıkıyorlar, Irak’ta başka isimle karşımıza çıkıyorlar. Ama üzerlerindeki postu kaldırınca bunların kim olduğu çok açık şekilde meydana çıkıyor. Biz bunları iyi tanırız. Hangi kılıkta, hangi isimle gelirse gelsin belki bazı dostlarımızı geçici bir süre kandırabilirler ama Türkiye Cumhuriyeti’ni ve aziz milletimizi kandıramazlar’ dedi.

PYD/PKK’nın Kurduğu Yeni Siyasi Parti, ABD’nin Onayını Aldı

Amerika Birleşik Devletleri ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert günlük basın toplantısında Suriye gündemini de değerlendirdi.

Sözcü Nauert, PYD/PKK tarafından kurulan ‘Suriye Gelecek Partisi’ hakkında yaptığı açıklamada ‘bölgenin yapısını temsil ediyor’ dedi.

Heather Nauert ayrıca ‘Suriye’de BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2254 sayılı Suriye’nin geleceği için siyasi müzakere sürecini öngören kararına saygı duyan her siyasi partiyi memnuniyetle karşıladıklarını’ söyledi.

Nauert, ‘Suriye’deki korkunç durumdan çıkışı askeri değil siyasi çözümde gören bütün grupları elbette destekleriz’ diye ekledi.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: