Batı Şeria’da İncil’deki İsimler Kullanılarak İşgale Devam Ediliyor

Batı Şeria’da İncil’deki İsimler Kullanılarak İşgale Devam Ediliyor
Mayıs 24 12:26 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

İsrail savunma bakanı Perşembe günü, işgal altındaki Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimlerinde yaklaşık 2,500 yeni konutun inşası için önümüzdeki hafta onay için meclise gitmeyi planladığını söyledi.

Twitter’da yazan Avigdor Lieberman, bölgesel planlama kurulunun, inşaatın yapılması için 1.400 konut birimini belirlemesi gerektiğini ifade etti.

Bu, İsrail-Filistin barış görüşmelerini yeniden başlatmak için 2014 yılından bu yana dondurulmuş planlardan biriydi.

Filistinliler, Batı Şeria’yı Doğu Kudüs ve Gazze Şeridi ile birlikte gelecekteki bir devlet için istiyorlar. Çoğu ülke, İsrail’in 1967’de Ortadoğu savaşında işgal ettiği topraklarda inşa ettiği konutların yasadışı olduğunu savunuyor.

Uluslararası toplum, İsrail yerleşimlerinin yasadışı olduğunu ve geleceklerinin Filistinlilerle barış görüşmelerinde belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Lieberman, Batı Şeria’nın İncil isimlerini kullanarak “Kuzeyden güneye, küçük topluluklar ve büyük topluluklardan tüm Judea ve Samiriye’de inşa edilmeyi destekleyeceğiz” diye yazdı.

Filistinli yetkililerden, İsrail yerleşimlerinin onlara uygulanabilir ve bitişik bir ülkeyi inkar edebileceğini uzun zamandır savunan bir yorum yoktu.

Yaklaşık 500.000 İsrailli, Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te yaşıyor.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: