‘BBC’nin Haberi, HDP’yi Desteklemek İçin Başvurabileceği Yollara Örnek Gösterildi’

‘BBC’nin Haberi, HDP’yi Desteklemek İçin Başvurabileceği Yollara Örnek Gösterildi’
Haziran 14 13:22 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

İngiltere merkezli BBC, 24 Haziran’da gerçekleşecek Türkiye Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento seçimleri hakkında bir haber yayınladı.

BBC’nin HDP’ye destek amaçlı haberinde ilginç ifadelerin yer aldığı görüldü.

Güneydoğu halkının oylarını HDP’ye vereceğini iddia eden BBC, Bilmatlı Mehmet Sipki adında bir vatandaşla yaptığı ‘röportaj’da HDP seçmeninin PKK’dan yakındığını söyledi.

BBC’nin konuğu Mehmet Sipki, HDP’li belediye başkanlarının PKK talimatlarıyla hendekler kazdığı güneydoğu illerinde uygulanan sokağa çıkma yasaklarının 90’lı yıllardan daha kötü olduğunu savundu.

Yabancı istihbarat kurumlarıyla bağlantılı unsurlar, 90’lı yıllarda güneydoğuda çok sayıda faili meçhul, işkence ve tecavüz olaylarına imza atmıştı.

BBC’nin haberinde yer alan ‘90’lı yılların daha iyi olduğu’ yönündeki iddianın ‘PKK açısından daha iyi olduğu’ değerlendirildi.

İngiltere merkezli yayın kuruluşu, hükumetin evleri zarar gören vatandaşlar için inşa ettirdiği TOKİ’lere de değiniyor. BBC’y göre halk TOKİ’lere taşınmak istemiyor.

Haber, şu ifadelerle devam etti:

“Konu seçime geldiğinde buralarda HDP’den farklı bir partiye vereceklerini söyleyenlerin sayısı az oluyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) adayı Muharrem İnce’nin karşı karşıya kalması durumunda ise ağırlıklı olarak İnce’ye vereceklerini söylüyorlar. Mehmet Sipki’nin de yanıtı öyle.

9 çocuk annesi Hazal Bektaş’ın oyu Silopi’de. “Eğer HDP araç ayarlarsa gidip oyumuzu kullanırız, ayarlayamazsa da kendi imkanlarımızla gitmeye çalışırız. Hiçbir imkan yoksa da oy kullanmayız” diyor.

O da bu dönemin 90’lardan bile daha kötü olduğunu söylüyor.”

‘Şırnak’ta 25 yıl önce boşalttıkları köye dönmek zorunda kalanlar anlatıyor: 90’lar bile daha iyiydi” başlıklı haberinde BBC, ‘Ermenilere uzanan göç hikayesi’ ara-başlığıyla şunları yazdı:

“Köyün göç hikayesi ise Ermenilere uzanıyor.

Meryem Bektaş 82 yaşında bir Ermeni. Evlendikten sonra Müslüman olmuş ve Şırnak’ta kalmış. Ailesi, kardeşleri ise Hollanda’da. Annesi, babası ve büyük ağabeyin hayatlarını kaybettiği haberi gelmiş ona, ama diğer kardeşlerinden haber alamıyor.

Ermenilerden kimse kalmadı, herkes Avrupa’ya göç etti” diyor. Kendi göç hikayesi de buralarda:

1993’te Bilmat’tan Şırnak merkeze gittik, evlerimiz yıkıldı. 2016’da yasaklarla tekrar köyümüze gelip çadır kurup yaşamaya başladık. Çadır kurduktan iki ay sonra köyümüz bombalandı, buradan Konutlar semtine göçe zorlandık, çadır kurduk. 1-2 ay Konutlar’da kaldık sonra devlet oradan da çıkardı. Tekrar Bilmat’a gelip el verdikçe ev yaptık.”

Resmi kayıtlara göre de bölgede yaşayan birçok Ermeni, Kürt olduğunu söyleyerek kendini azınlık muamelesi görmekten koruyor.

BBC’nin propaganda içerikli haberi, yayın kuruluşunun HDP’yi desteklemek için başvurabileceği yöntemlere örnek olarak gösterildi.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: