Belçika Saldırısını IŞİD Üstlendi

Belçika Saldırısını IŞİD Üstlendi
Mayıs 31 10:00 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Belçika’nın Liege kentinde önceki gün düzenllenen saldırıyı IŞİD üstlendi. Üç kişiyi öldüren eylemci bir kadını rehin aldıktan sonra güvenlik güçleri tarafından vurularak etkisiz hale getirilmişti.

IŞİD’in resmi yayın organı Amaq Haber Ajansı, daha önceki küçük çaplı saldırılarda kullandığı kalıp ifadelerle Liege operasyonunun sorumluluğunu üstlendi.

Açıklamada, saldırının IŞİD’in ‘IŞİD karşıtı koalisyonda yer alan ülkelerde saldırı yapın’ çağrısı kapsamında geliştiği ifade edildi.

Amaq, saldırıyı düzenleyen eylemci hakkında herhangi bir detay vermedi.

Belçikalı makamlar, saldırıyı 31 yaşındaki Benjamin Herman’ın düzenlediğini açıkladı. Açıklamada Herman’ın adli sicil kayıt bilgilerine de yer verildi.

Hapishaneden bırakıldıktan hemen sonra saldırıyı düzenleyen Herman’ın sonraki mahkemelerde yeniden hapse döneceği değerlendiriliyordu.

Benjamin Herman’ın muhtemel kurbanlarından birisi sopayla dövülerek öldürülen Michael Wlmet. Wilmet, uyuşturucu satıcılığından mahkum olmuş bir isim.

Ertesi gün Benjamin Herman, Liege’de iki polis memuruyla bir sivil vatandaşı öldürdü.  Saldırıya elindeki bıçakla başlayan Herman, polislerden birinin silahını alarak her iki polise ateş etti.

Olayda çok sayıda yaralanan oldu.

Uluslararası basında yer alan bir çok habere göre Benjamin Herman, eylem sırasında ‘Allahuekber’ diye bağırdı.

Reuters’e göre uyuşturucu ticaretinden hapse giren Herman, hapiste cihat yanlılarıyla tanıştı.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: