Beşşar Esed, İngiliz Gazeteye Konuştu

Beşşar Esed, İngiliz Gazeteye Konuştu
Haziran 10 12:15 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Şam Rejim Lideri Beşşar Esed, Pazar günü Devlet Televizyonunda yayınlanan bir röportajında Rusya’nın kendisi adına karar aldığı yönündeki iddiaları inkar etti.

Esed, müttefikler arasında görüş ayrılığı olmasını doğal olduğunu ifade etti.

Beşşar Esed’in İngiltere merkezli bir Gazete ile yaptığı röportaj resmi haber ajansı SANA tarafından paylaşıldı. Esed’in cevapladıkları arasında Şam’ın diplomatik ve askeri faaliyetlerinin Moskova tarafından kontrol edilip edilmediği yönündeki soru da vardı.

Beşşar Esed ‘bazı farklılıklar bulunsa da ilişkilerimiz boyunca asla dikta etmeye çalışmadılar’ dedi.

Suriye, Rusya ve İran Hükumetleri arasında bazı farklılıkların bulunmasının doğal olduğunu belirten Esed, Suriye’de olup bitenler hakkında son kararın kendileri tarafından verildiğini savundu.

Rusya ve İran’ın Esed Rejiminden farklı ajandaları bulunduğu, özellikle de İsrail’in Rusya’ya Suriye’de İran varlığı istemediği yönündeki baskılarından sonra daha görünür hale geldi.

Uluslararası haber ajanslarının hafta içi yayınladığı bir haberde Rus birliklerinin Lübnan sınırına sevk edilmesinin Rusya ile İran destekli milisler arasında sürtüşmeye neden olduğu bildirilmişti.

Rusya’nın Suriyeli olmayan tüm grupların ülkeyi terk etmesi gerektiği yönündeki son çağrısı da Rusya ve İran arasındaki farklı ajandaların sonucu.

İngiliz Gazeteye konuşan Beşşar Esed, Suriye’deki savaşın bir yıldan daha kısa bir sürede son bulmasını umduğunu belirtti.

Beşşar Esed, Suriye’nin her santimini geri almayı amaçladıklarını söyledi.

Esed, İngiltere, ABD ve Fransa gibi ülkelerin müdahalelerinin ülkedeki savaşı uzattığını ve güneybatıdaki Muhaliflerin kontrolünde bulunan bölgelerde çözüme ulaşılmasını da yavaşlattığını ifade etti.

Beşşar Esed liderliğindeki Şam Rejimi, tutuklu sivillere yönelik, işkence, tecavüz ve infaz suçlarından sorumlu tutuluyor.

Beşşar Esed: “Sadece iki hafta önce, Suriye’nin güney bölgesinde uzlaşmayı başarmak üzereydik fakat Batı devreye girerek, savaşın uzaması için teröristlerden bu yolu takip etmemelerini istedi.”

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: