Beşşar Esed, Kim Jong Un İle Görüşmek İçin Kuzey Kore’ye Gidecek

Beşşar Esed, Kim Jong Un İle Görüşmek İçin Kuzey Kore’ye Gidecek
Haziran 03 14:44 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Kuzey Kore medyası Pazar günü baskısında Beşşar Esed’in Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un’u ziyaret etmek istediğini söylediğini yazdı.

Beşşar Esed’in ziyareti, Kim Jong Un ile başka bir devlet yöneticisinin Pyongyang’taki ilk görüşmesi olacak.

Kuzey Kore merkezli KCNA Haber Ajansı, Esed’in ‘Demokratik Kore Halk Cumhuriyeti DPRK’i ziyaret edecek ve Kim Jong Un ile buluşacağım’ şeklindeki sözlerini aktardı.

Suriye Cumhurbaşkanlığı ofisinden henüz resmi bir açıklama gelmedi.

Beşşar Esed’in aktarılan sözlerini Kuzey Kore Büyükelçisi Mun Jong Nam’ın güven mektubunu aldığı sırada söylediği kaydedildi.

Ptongyang ve Şam yönetimleri iyi ilişkiler içinde. Birleşmiş Milletlere göre Kuzey Kore, Esed Rejimine nükleer silahta yardım etse de Kuzey Kore, iddiaları reddediyor.

Kuzey Kore, nükleer programı nedeniyle ve Esed Rejimi de iç savaşta takındığı acımasız tutum nedeniyle uluslararası yaptırıma maruz kalıyor.

Kim Jong Un’un yılbaşından bu yana devam eden haberlere göre Amerika Birleşik Devletleri ABD Başkanı Donald Trump’la görüşmesi bekleniyor.

ABD ve Kuzey Kore liderlerinin diplomatik gelenekten uzak tavırları görüşmenin gerçekleşmesini engelliyor. 12 Haziran olarak belirlenen zirve tarihinde liderlerin Singapur’da olup olmayacağı bilinmiyor.

Kuzey Kore ile Suriye Rejimi arasındaki ilişkiler Kuzey Kore’nin 1966 yılında Suriye’de büyükelçilik açmasıyla başladı ve 1969’da Suriyeli Büyükelçinin Kuzey Kore misyonuna gönderilmesiyle de devam etti.

KCNA Haber Ajansı ayrıca Esed’in şu sözlerini kaydetti: “Suriye Hükumeti, Demokratik Kore Halk Cumhuriyeti liderliğinin tüm politikalarını ve kriterlerini daima destekleyecektir ve de Demokratik Kore Halk Cumhuriyetiyle olan dostça ilişkilerini her durumda güçlendirecek ve geliştirecektir.”

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: